Konkurs „Profesjonalna Szkoła Roku 2025” rozstrzygnięty!
Zespół realizujący w Ośrodku Rozwoju Edukacji projekt „Opracowanie i przetestowanie modelu branżowej szkoły ćwiczeń (BSĆ I)” wziął udział w konferencji podsumowującej konkurs „Profesjonalna Szkoła Roku 2025”. Zaproszenie otrzymał od lidera projektu –Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Otwarcie konferencji
Wydarzenie zainaugurowały przedstawicielki lidera projektu – dyrektorka Biura Programów Zewnętrznych FRSE Liliana Budkowska oraz jej zastępczyni Emilia Halemba.
W programie wydarzenia znalazły się m.in.:
- wykład inauguracyjny dr hab. Małgorzaty Rosalskiej, ambasadorki EPALE;
- prezentacja modelu branżowej szkoły ćwiczeń przez koordynatorkę projektu w Biurze Programów Zewnętrznych FRSE Patrycję Makowską;
- wystąpienie kierowniczki projektu z ramienia Ośrodka Rozwoju Edukacji Agnieszki Dąbrowskiej-Cholewińskiej pt. „Rola liderów w branżowej szkole ćwiczeń – według modelu BSĆ”.
Kolejne sesje tematyczne
W dalszej części konferencji zaprezentowano:
- założenia projektu „Pilotaż modelu branżowej szkoły ćwiczeń (BSĆ II)”, omówione przez dyrektor Lilianę Budkowską;
- działania Wojewódzkich Zespołów Koordynacji w ramach projektu „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”, przedstawione przez koordynatorkę Izabellę Lutze;
- aktualne zmiany w szkolnictwie zawodowym, przedstawione przez dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji Narodowej Piotra Bartosiaka.
Sesję zakończył panel dyskusyjny poświęcony reformie kształcenia zawodowego oraz roli liderów w nowoczesnej edukacji branżowej. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół zawodowych i branżowych centrów umiejętności:
- Elżbieta Czernik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu;
- Halina Kajstura z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich;
- Katarzyna Thiel-Winkler z Zespołu Szkół Hotelarsko‑Gastronomicznych w Gdyni;
- Mateusz Kieryło z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Zielonej Górze.
Gala wręczenia nagród
Wieczorna część konferencji była poświęcona uhonorowaniu zwycięzców konkursu „Profesjonalna Szkoła Roku 2025”. Podczas uroczystej gali wręczono:
- statuetki i dyplomy dla najlepszych szkół w 36 obszarach branżowych,
- 17 nagród dla najlepszych szkół w poszczególnych województwach.
Nagrody wręczyli: członkini zarządu FRSE Alina Prochasek, sekretarz stanu w MEN Henryk Kiepura, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego MEN Piotr Bartosiak oraz dyrektorka Biura Ministra w MEN Anna Makówka-Kwapisiewicz.
O konkursie
Konkurs „Profesjonalna Szkoła Roku” jest skierowany do:
- branżowych szkół I stopnia,
- techników,
- branżowych szkół II stopnia,
- szkół policealnych prowadzących kształcenie dzienne lub stacjonarne.
Jego celem jest promowanie nowoczesnego kształcenia zawodowego, wysokiej jakości edukacji oraz współpracy szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Gratulujemy wszystkim laureatom, finalistom oraz wyróżnionym szkołom!






