Zakończenie cyklu szkoleń „Mediacje w oświacie”

Zakończenie cyklu szkoleń „Mediacje w oświacie”

Grupa nauczycieli i specjalistów podczas czerwcowego szkolenia

Zakończył się cykl szkoleń z mediacji dla kuratorów, wizytatorów, dyrektorów, nauczycieli i specjalistów, zorganizowany przez Wydział Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji. Tematyka zajęć skupiała się na budowaniu kultury dialogu i alternatywnym rozwiązywaniu konfliktów w szkole z wykorzystaniem technik mediacyjnych.

Podczas szkoleń uczestnicy:

  • poznali wiele praktycznych narzędzi do wykorzystania w codziennej pracy z uczniami i rodzicami;
  • wymieniali się doświadczeniami i inspirowali się nawzajem;
  • rozwijali kompetencje komunikacyjne.

Najważniejsze wnioski

  • Umiejętności mediacyjne to klucz do zapobiegania przemocy rówieśniczej i budowania bezpiecznej szkoły.
  • Mediacje wpływają pozytywnie na dobrostan i obniżenie poziomu stresu u samych nauczycieli.
  • Potrzebna jest zmiana kultury szkoły – przejście od systemu kar do naprawiania relacji (sprawiedliwość naprawcza).
  • Kadra powinna wypracować większą pewność siebie w deeskalowaniu trudnych rozmów z rodzicami.
  • Jest potrzeba kontynuowania szkoleń z mediacji w oświacie organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Wdrożenie mediacji to klucz do stworzenia bezpiecznej i wspierającej przestrzeni dla całej społeczności szkolnej. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie, ale wiedza, którą zdobyli uczestnicy szkoleń organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, daje solidne fundamenty do pozytywnych zmian.

Uczestnicy pozują do zdjęcia grupowego.Grupa wizytatorów i dyrektorów podczas majowego szkolenia
Widok sali z trenerką.Prelekcja dr Barbary Sikory
Praca w grupachPraca w grupach
Trener omawia schemat mediacji.Symulacja mediacji
Uczestnicy prowadzą rozmowy indywidualne.Rozmowa indywidualna podczas mediacji
Trener omawia slajd ze wzorem porozumienia.Przedstawienie wzoru porozumienia
Grupa nauczycieli i specjalistów podczas czerwcowego szkolenia