W kwietniu w całej Polsce odbywają się szkolenia regionalne „Przygotowanie nauczycieli doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów do wspierania pracy szkoły we wdrażaniu podstawy programowej Kompas Jutra 2026”.
W szkoleniach biorą udział nauczyciele konsultanci i doradcy metodyczni, którzy będą przygotowywać szkoły do wdrażania nowej podstawy programowej. Uczestnicy zdobywają wiedzę i narzędzia, które są niezbędne do prowadzenia szkoleń ogólnoszkolnych dla nauczycieli w formule kaskadowej.
Uczestnicy i uczestniczki szkoleń poznają wiedzę i narzędzia, które umożliwiają:
- rozumienie zmian w codziennej pracy dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej szkoły lub przedszkola;
- wspieranie szkół w planowaniu i etapowaniu wdrażania reformy edukacji, z uwzględnieniem tempa zmian, gotowości zespołu oraz kontekstu organizacyjnego;
- rozpoznawanie i wdrażanie dobrych praktyk zgodnych z założeniami reformy;
- wspieranie spójności działań organizacyjnych, dydaktycznych i zarządczych;
- wzmacnianie dobrostanu dyrektorów oraz zespołów nauczycielskich w czasie zmiany.
Obecnie szkolenia są prowadzone dla 40 placówek doskonalenia nauczycieli z całej Polski. Dzięki temu możliwe będzie objęcie wsparciem szkół we wszystkich regionach kraju oraz przygotowanie nauczycieli do skutecznego wdrażania podstawy programowej.
Działania te mają na celu zapewnienie spójnego i efektywnego wsparcia dla szkół oraz stworzenie sieci ekspertów wspierających nauczycieli w procesie zmian programowych.
