19 kwietnia to data szczególna. Obchodzimy wtedy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji Ośrodek Rozwoju Edukacji z dumą dołączył do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dlaczego żonkile?
Tradycja ta narodziła się dzięki Markowi Edelmanowi, ostatniemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Co roku, w rocznicę powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dziś papierowy żonkil jest symbolem szacunku, solidarności i zbiorowej pamięci o tych, którzy zginęli w walce o godność.
Udział ORE w akcji „Żonkile” to naturalna kontynuacja naszej obecności na Marszu Żywych. Obie inicjatywy łączy wspólne przesłanie: „Łączy nas pamięć”.
Wierzymy, że:
- solidarność i dialog ponad podziałami to fundamenty nowoczesnej edukacji;
- pielęgnowanie pamięci historycznej pomaga młodym pokoleniom rozumieć siłę wspólnoty;
- edukacja o powstaniu w getcie to lekcja odwagi i humanitaryzmu.
Materiały edukacyjne oraz szczegóły dotyczące akcji znajdą Państwo na stronie Muzeum POLIN.
Pamiętajmy razem!
