Podsumowanie II konferencji „Nieletni jako podmiot resocjalizacji w ujęciu międzyresortowym

Podsumowanie II konferencji „Nieletni jako podmiot resocjalizacji w ujęciu międzyresortowym

Panel dyskusyjny moderowany przez kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Martę Paluch (pierwsza z lewej)Panel dyskusyjny moderowany przez kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Martę Paluch (pierwsza z lewej)

W Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie 10 grudnia br. odbyła II konferencja „Nieletni jako podmiot resocjalizacji w ujęciu międzyresortowym”. To ważne wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Resocjalizacji i Socjoterapii ORE, zostało objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji i Ministra Sprawiedliwości. Celem konferencji było wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie resocjalizacji nieletnich we współpracy międzyresortowej.

W tegorocznej edycji pod hasłem „Zdrowie psychiczne i fizyczne fundamentem prawidłowego rozwoju młodzieży placówek resocjalizacyjnych” uczestniczyli pracownicy młodzieżowych ośrodków wychowawczych (MOW) i młodzieżowych ośrodków socjoterapii (MOS), sędziowie sądów rejonowych, kuratorzy sądowi i rodzinni oraz przedstawiciele opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów (OZSS). Przybyło także wielu gości reprezentujących różne resorty i instytucje zainteresowane tym tematem, między innymi:

  • podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz;
  • radca Departamentu Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Kasińska-Popiel;
  • przewodnicząca Komisji ds. kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego przy Ministerstwie Sprawiedliwości Katarzyna Wierzbicka;
  • zastępca dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Rafał Narloch;
  • główny specjalista w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Grzegorz Hajdukiewicz;
  • przewodnicząca Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Joanna Napierała;
  • dyrektor Zespołu Ochrony Małoletnich w Biurze Rzecznika Praw Dziecka Ewelina Rzeplińska-Rogalska;
  • ekspert Wydziału Konwojowego Biura Prewencji w Komendzie Głównej Policji Wioletta Wróbel-Delegacz.

Konferencję otworzyli wicedyrektor ORE Marzenna Habib i dyrektor ORE Andrzej Suchenek. W swoich wystąpieniach wyrazili troskę o zachowanie podmiotowości wychowanków MOW i realizację ich szczególnych potrzeb edukacyjnych związanych z zagrożeniem niedostosowaniem społecznym. Podkreślili również konieczność stałego podnoszenia jakości oddziaływań edukacyjno-wychowawczych w placówkach resocjalizacyjnych, a także potrzebę systemowej współpracy resortów zajmujących się tą grupą uczniów, aby umożliwić im powrót na ścieżkę rozwoju społecznego.

Konferencję poprowadziła kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Marta Paluch.

Część merytoryczną wydarzenia rozpoczął wykład dr. Mariusza Dobijańskiego „Wychowankowie placówek resocjalizacyjnych – założenia a rzeczywistość”. Kolejne wystąpienie na temat „Zdrowie psychiczne młodzieży w placówkach resocjalizacyjnych – najważniejsze problemy” wygłosiła dr hab. n. med. Monika Szewczuk-Bogusławska. Zagadnienie „Bezdomność młodzieży jako konsekwencja zaniedbań obszarze profilaktyki zdrowotnej” przybliżyła prof. Renata Szczepanik.

Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, pod hasłem: „Proces resocjalizacji nieletnich w kontekście problemu uzależnień”, prowadziła Marta Paluch. Do udziału w debacie zostali zaproszeni:

  • dyrektor MOW w Radzionkowie Tomasz Stuła;
  • dyrektor MOW Trzebież, specjalista psychoterapii uzależnień Marcin Głuszyk;
  • dyrektor Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu Sławomir Moczydłowski;
  • trener edukacji medialnej i cyfrowej Maciej Sopyło.

Drugi panel dyskusyjny „Edukacja zdrowotna w placówkach resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych” prowadziła główny specjalista Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii ORE Izabella Kaczyńska. Do udziału w debacie zostali zaproszeni:

  • dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 we Wrocławiu Izabela Górzyńska;
  • dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym Beata Borowska-Podsiadła;
  • dyrektor MOS nr 1 „SOS” w Warszawie Mariola Tomczak;
  • dyrektor MOW Kalety dr Arkadiusz Kamiński;
  • dyrektor MOW Czaplinek Sebastian Matułojć.

Na zakończenie odbyła dyskusja z udziałem uczestników, którzy odnosili się do poruszanych zagadnień.

Konferencję podsumowała wicedyrektor Marzenna Habib. Podkreśliła, że w świetle usłyszanych wystąpień i dyskusji młody człowiek wymaga różnorodnych działań z zakresu socjalizacji, wspierania rozwoju, edukacji, pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, a także pomocy społecznej. Dlatego porozumienia i działania międzyresortowe są niewątpliwie konieczne.

Uczestnicy konferencji w wyrażanych opiniach podkreślili atrakcyjność prelekcji i dużą wagę poruszanych zagadnień. Wyrazili wdzięczność dla pracowników Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii za organizację wydarzenia.

Wystąpienie dyrektora ORE Andrzeja SuchenkaWystąpienie dyrektora ORE Andrzeja Suchenka
Wystąpienie podsekretarz stanu w MEN Pauliny Piechny-WięckiewiczWystąpienie podsekretarz stanu w MEN Pauliny Piechny-Więckiewicz
Wystąpienie przewodniczącej Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Joanny NapierałyWystąpienie przewodniczącej Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Joanny Napierały
Panel dyskusyjny moderowany przez kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Martę Paluch (pierwsza z lewej)Panel dyskusyjny moderowany przez kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Martę Paluch (pierwsza z lewej)
Panel dyskusyjny moderowany przez głównego specjalistę Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Izabellę Kaczyńską (pierwsza z lewej)Panel dyskusyjny moderowany przez głównego specjalistę Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii Izabellę Kaczyńską (pierwsza z lewej)