Spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla kadr systemu oświaty

Spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla kadr systemu oświaty

23–24 września w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne, które dotyczyło planowanych zmian w systemie pomocy i poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego. Zorganizował je Wydział Edukacji Włączającej ORE we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Pierwszego dnia w spotkaniu wzięli udział:

  • przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej: dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej Elżbieta Neroj, podsekretarz stanu Izabela Ziętka, naczelnik Wydziału Wsparcia Edukacyjno-Specjalistycznego Departamentu Edukacji Włączającej Jan Kosiński-Gortych,
  • przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych: Katarzyna Leśniewska, prof. UAM dr hab. Magdalena Olempska-Wysocka i ekspert zewnętrzny Magdalena Olejniczak-McKay,
  • przedstawiciele Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa”,
  • dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • przedstawiciele kuratoriów oświaty.

Otwarcia wydarzenia dokonała wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzenna Habib. Uczestników powitała podsekretarz stanu w MEN Izabela Ziętka, która doceniła rolę kadr systemu oświaty. Zachęciła jednocześnie do wyrażania opinii i generowania pomysłów, jak jeszcze lepiej wspierać wszystkich uczniów.

Podczas spotkania omówiono uwagi do projektu „Rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych”. Była również przestrzeń do dyskusji i zadawania pytań.

Informacje na temat szkoleń i publikacji Instytutu Badań Edukacyjnych przekazały Katarzyna Leśniewska i dr hab. Magdalena Olempska-Wysocka. O formach doskonalenia planowanych w Wydziale Edukacji Włączającej ORE opowiedziała kierownik tego wydziału Katarzyna Nowakowska. Natomiast doświadczeniami z pilotażu „Modelu wsparcia międzysektorowego w projekcie innowacyjno-wdrożeniowym w zakresie oceny funkcjonalnej” podzielili się: Sylwia Brońska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu, Grzegorz Stano z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie, Karolina Kuszewska i Dariusz Szałaj z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku.

Drugi dzień przebiegł pod hasłem „Dostępna edukacja − koordynacja działań informacyjnych i szkoleniowych na terenie województwa”.

Spotkanie tego dnia również otworzyła wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzenna Habib. Podsekretarz stanu w MEN Izabela Ziętka wyraziła wdzięczność za obecność i zaangażowanie w proces zmian. Dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Elżbieta Neroj omówiła mapę działań na rzecz sukcesu szkolnego wszystkich uczniów i uczennic. Pani Dyrektor wskazała trzy poziomy wspierania procesu uczenia się: profilaktykę, interwencję, kompensację. Przeanalizowała także planowany proces wdrażania oceny funkcjonalnej na różnych poziomach: centralnym, wojewódzkim, lokalnej społeczności oraz na poziomie przedszkola, szkoły i placówki. Naczelnik Wydziału Wsparcia Edukacyjno-Specjalistycznego Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Jan Kosiński-Gortych mówił zaś o wsparciu dla poradni psychologiczno-pedagogicznych (projektach grantowych dla PPP), a także o udostępnieniu narzędzi przesiewowych takich jak: Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD) i Kwestionariusz Szkolnej Oceny Funkcjonalnej (KSzOF), oraz narzędzi diagnostycznych takich jak: Kompleksowa Analiza Procesów Poznawczych (KAPP), Objawy-Kompetencje-Cechy (OKC).

Natomiast z koncepcją i założeniami podstawy programowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym zapoznała uczestników dr Beata Rola.

Projektowane działania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) w systemie edukacji zaprezentowała kierownik Wydziału – Centrum Koordynujące SCWEW ORE Alina Sarnecka. Zaś działania Wydziału Edukacji Włączającej ORE w zakresie przygotowania kadr systemu oświaty do wdrażania zmian w obszarze dostępnej edukacji przedstawiła kierownik tego wydziału Katarzyna Nowakowska.

W części warsztatowej uczestnicy pracowali w grupach nad korzyściami płynącymi z wprowadzanych zmian, wyzwaniami związanymi z ich wdrażaniem, a także działaniami, które powinny wspierać realizację planowanych zmian. Wspólnie zastanawiano się nad propozycją ramowej agendy konferencji regionalnych i innych rozwiązań na poziomie województwa, które mają na celu propagowanie działań informacyjnych (wdrożeniowych) i szkoleniowych.

Na zakończenie omówiono rozwiązania wypracowane przez poszczególne grupy. Odniesiono się też do zaproponowanych rozwiązań i działań na poziomie województw, uwzględniając współpracę poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli i kuratoriów oświaty w tym zakresie.

Dziękujemy uczestnikom za udział w spotkaniu i zaangażowanie w działania na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do uczestnictwa w innych formach doskonalenia organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Otwarcie pierwszego dnia spotkania przez wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzennę HabibOtwarcie pierwszego dnia spotkania przez wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzennę Habib
Wystąpienie podsekretarz stanu w MEN Izabeli ZiętkiWystąpienie podsekretarz stanu w MEN Izabeli Ziętki
Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas spotkaniaPrzedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas spotkania
Uczestnicy spotkania informacyjno-konsultacyjnego w auli Ośrodka Rozwoju EdukacjiUczestnicy spotkania informacyjno-konsultacyjnego w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji
Wystąpienie dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Elżbiety NerojWystąpienie dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Elżbiety Neroj
Wystąpienie dr Beaty Roli w Centrum Szkoleniowym w SulejówkuWystąpienie dr Beaty Roli w Centrum Szkoleniowym w Sulejówku
Wystąpienie naczelnika Wydziału Wsparcia Edukacyjno-Specjalistycznego Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Jana Kosińskiego-Gortycha w Centrum Szkoleniowym w SulejówkuWystąpienie naczelnika Wydziału Wsparcia Edukacyjno-Specjalistycznego Departamentu Edukacji Włączającej w MEN Jana Kosińskiego-Gortycha w Centrum Szkoleniowym w Sulejówku