Wspieramy czytelnictwo w Polsce

Wystąpienie burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego (od prawej) i dyrektora biblioteki publicznej na Mokotowie Roberta Kijka (od lewej)Wystąpienie burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego (od prawej) i dyrektora biblioteki publicznej na Mokotowie Roberta Kijka (od lewej)

W czwartek 17 lipca burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski i dyrektor biblioteki publicznej na Mokotowie Robert Kijek otworzyli nowy punkt biblioteczny na skwerze Ormiańskim, na warszawskiej Sadybie.

Wydarzenie uświetniły: występ zespołu Sadyba Śpiewa, międzypokoleniowe warsztaty artystyczne z kolażu oraz spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem, autorem książki „Atlas dziur i szczelin”.

Punkt biblioteczny ma się stać miejscem spotkań mieszkańców stolicy, w którym będą organizowane spotkania autorskie, warsztaty, a nawet mikrokoncerty.

Z najnowszego raportu dotyczącego czytelnictwa w Polsce wynika, że co najmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytało 41% ankietowanych. Odsetek osób, które przeczytały 7 lub więcej książek w ciągu roku, wynosi 7%. Badania Biblioteki Narodowej wskazują, że poziom czytelnictwa w naszym kraju ustabilizował się na poziomie przekraczającym 40%.

Jednym z kluczowych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2021–2025 jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego. Mają one stanowić centra dostępu do kultury i wiedzy.

Budżet programu na lata 2021–2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Priorytety programu:

  • poprawa oferty bibliotek publicznych,
  • inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych,
  • zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
  • program dotacyjny dla bibliotek i promocja czytelnictwa.

Pracownicy Wydziału Wydawnictw, Upowszechniania Zasobów i Promocji ORE również przyczynili się do rozwoju czytelnictwa. Z ich inicjatywy powstał kącik czytelniczy w ORE, w którym pracownicy mogą pożyczać książki udostępniane przez koleżanki i kolegów.

Ty też możesz stworzyć takie miejsce w swojej społeczności. Gorąco do tego zachęcamy!

Wystąpienie burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego (od prawej) i dyrektora biblioteki publicznej na Mokotowie Roberta Kijka (od lewej)Wystąpienie burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego (od prawej) i dyrektora biblioteki publicznej na Mokotowie Roberta Kijka (od lewej)
Występ zespołu Sadyba Śpiewa podczas otwarcia punktu bibliotecznegoWystęp zespołu Sadyba Śpiewa podczas otwarcia punktu bibliotecznego
Wnętrze nowego punktu bibliotecznego na Skwerze Ormiańskim w WarszawieWnętrze nowego punktu bibliotecznego na Skwerze Ormiańskim w Warszawie
Publiczność na otwarciu punktu bibliotecznego na Skwerze OrmiańskimPubliczność na otwarciu punktu bibliotecznego na Skwerze Ormiańskim