Życzenia na Dzień Edukacji Narodowej

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty!
Mili Uczniowie i Rodzice!

Przed nami Wielki Dzień. Wasz Dzień. Święto Edukacji Narodowej to czas, gdy oczy wszystkich zwrócone są na szkolnictwo, a sprawy oświaty stają w centrum uwagi opinii publicznej. Marzy nam się, by było tak zawsze – edukacja jest bowiem nie tylko najważniejszą dziedziną życia społecznego, ale też najlepszą inwestycją w przyszłość.

Rok temu Dzień Nauczyciela przypadał w przededniu wyborów parlamentarnych, w momencie wielkiej nadziei na zmianę. Stało się: od dziesięciu miesięcy Ministerstwo Edukacji Narodowej pod wodzą Barbary Nowackiej krok po kroku reformuje system edukacji. Nie jest to zadanie łatwe, ale udało się dużo zrobić. Przede wszystkim wykonano milowy krok w stronę podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela poprzez przyznanie minimum 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń oraz odpolityczniono kuratoria oświaty, wprowadzając polską szkołę na drogę demokratyzacji. Zmniejszono o 20 proc. podstawy programowe, a także zniesiono obowiązek prac domowych, przez co dzieci i młodzież zyskały więcej czasu dla siebie. Zdecydowano równocześnie, że ocena z religii nie wlicza się do średniej, zaś przedmiot hit będzie wygaszany. Od roku szkolnego 2024/2025 nauczyciele otrzymali możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Uczniowie szkół podstawowych będą lepiej chronieni przed przemocą (tzw. ustawa Kamilkowa) oraz poznają tajniki udzielania pierwszej pomocy.

Ośrodek Rozwoju Edukacji wspiera MEN w tej wielkiej zmianie, zawsze stojąc blisko nauczycieli, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, a także uczniów czy ich rodziców. Od wielu lat realizujemy projekty doskonalące kadrę kierowniczą i grona pedagogiczne. Przez ostatnie pół roku systematycznie zwiększamy wsparcie oferowane różnym grupom społeczności szkolnych: nauczycielom przedmiotów zawodowych i języków obcych, psychologom, pedagogom, młodzieżowym ośrodkom wychowawczym, asystentom wielokulturowym. Obecnie realizujemy siedem projektów na łączną kwotę ok. 250 mln zł. Ważnymi polami działania ORE jest także integracja młodych ludzi z Ukrainy, działania szkolnych rzeczników praw uczniowskich czy mediacje rówieśnicze. Dbałość o zdrowie psychofizyczne uznajemy za priorytet.

Chcielibyśmy, by każda osoba ze środowiska oświatowego czuła się przez nas zaopiekowana i mogła wybrać z licznych propozycji Ośrodka coś dla siebie. Z całym zespołem pracowników dokładamy starań, by stale poszerzać naszą ofertę, dostosowując ją do zgłaszanych potrzeb. Współpracujemy z bardzo wieloma podmiotami zajmującymi się tematyką szkolnictwa, w tym organizacjami pozarządowymi czy samorządami. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije puls edukacji. Na co dzień, nie od święta.

Niech tegoroczny Dzień Nauczyciela stanie się dla wszystkich Państwa pięknym, pełnym wzruszeń momentem na drodze kreowania nowej jakości polskiej oświaty. Wykonujecie niezmiernie trudną, ważną i potrzebną pracę. Bez niej nie byłoby ani szkoły, ani tysięcy wykształconych, świadomych obywateli. Każdego dnia pokornie za nią dziękujemy. Wiemy, że oświata jest w dobrych rękach. I jesteśmy przekonani, że wspólnie dojdziemy do upragnionego celu.

W Dniu Edukacji Narodowej życzymy tej jednej, najważniejszej rzeczy: spełnienia marzeń o mądrej, otwartej, przyjaznej szkole XXI wieku. Oby stała się autonomiczna, twórcza, była odpowiednio dofinansowana, a środowisko oświatowe prawdziwie doceniane. Niech towarzyszy Państwu poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy, a na twarzach jak najczęściej gości uśmiech. Zasługujecie na to nie tylko 14 października!

Andrzej Suchenek
Dyrektor Ośrodka Edukacji
z pracownikami

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2024