Wspólna chwila pamięci i zadumy – pracownicy ORE oddali hołd bohaterom Powstania

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji składa hołd powstańcom warszawskim przed pamiątkową tablicąDyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji składa hołd powstańcom warszawskim przed pamiątkową tablicą

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę z niemieckim okupantem. Powstanie Warszawskie stało się największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Jednym z miejsc bohaterskich walk stolicy był plac Trzech Krzyży i ówczesne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, w miejscu którego znajduje się główna siedziba Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Pod gruzami Gimnazjum 2 września 1944 r. poległo 16 powstańców wraz z 26-letnim porucznikiem Edwardem Fircho „Leszkiem”, dowódcą Żołnierzy I Kompanii V Zgrupowania „Siekiera” Rejon II AK, Obwód Dowódcy Śródmieście Południowe.

Jak co roku pod tablicą pamiątkową przy Alejach Ujazdowskich 28 hołd poległym powstańcom oddał dyrektor ORE Tomasz Madej wraz z pracownikami Ośrodka Rozwoju Edukacji, gromadząc się na wspólną minutę zadumy.

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji składa hołd powstańcom warszawskim przed pamiątkową tablicąDyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji składa hołd powstańcom warszawskim przed pamiątkową tablicą
Dyrektor wraz z pracownikami Ośrodka Rozwoju Edukacji zebrani pod pamiątkową tablicą poświęconą pamięci poległym powstańcom.Dyrektor wraz z pracownikami Ośrodka Rozwoju Edukacji zebrani pod pamiątkową tablicą poświęconą pamięci poległym powstańcom.
Pamiątkowa tablica umieszczona na murze placówki Ośrodka Rozwoju EdukacjiPamiątkowa tablica umieszczona na murze placówki Ośrodka Rozwoju Edukacji