Zapraszamy na stacjonarne szkolenie pn. „Trening pewności siebie – program wsparcia dla dzieci doświadczających przemocy rówieśniczej – szkolenie stacjonarne”.
Trening Pewności Siebie to krótkoterminowa forma pracy grupowej z dziećmi poszkodowanymi, która kładzie nacisk na podnoszenie poczucia własnej wartości, naukę asertywności i nawiązywania pozytywnych relacji w grupie. TPS adresowany jest do dzieci z klas IV-VIII. Ważnym elementem TPS jest warsztatowa lub indywidualna praca z rodzicami, w trakcie której rodzice uczą się zasad asertywności, umiejętności pozytywnego dowartościowania dziecka i uczenia go samodzielności.
Najważniejsze efekty TPS – wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczestników treningów co najmniej 3 miesiące po zakończeniu zajęć wskazują, że dzięki Treningom Pewności Siebie:
- 40% dzieci przestało doświadczać przemocy w szkole, a większość pozostałych uczestników doświadczała jej zdecydowanie rzadziej.
- Uczestnicy mieli większe poczucie własnej wartości i więcej pewności siebie.
- Dzieci zdecydowanie rzadziej unikały szkoły i zdecydowanie rzadziej przeżywały depresję.
- W sytuacjach przemocy dzieci zaczęły używać asertywnych sposobów obrony.
Cel szkolenia:
Przygotowanie pedagogów i psychologów do samodzielnego realizowania Treningów Pewności Siebie dla dzieci poszkodowanych na terenie swoich placówek.
Tematyka szkolenia:
- Zjawisko przemocy rówieśniczej.
- Syndrom dziecka-ofiary przemocy.
- Metody pomocy dzieciom poszkodowanym.
- Trening Pewności Siebie – wprowadzenie (historia, założenia, efektywność).
- Zasady i metody naboru dzieci do grup.
- Trening Pewności Siebie – zajęcia dla dzieci.
- Trening Pewności Siebie – zajęcia dla rodziców.
Szkolenie przeznaczone jest wyłącznie dla pedagogów i psychologów (pracujących z dziećmi z klas IV- VIII) ze szkół podstawowych, z poradni psychologiczno-pedagogicznych (najchętniej po 2 osoby z każdej placówki) z województwa mazowieckiego – z wyłączeniem miasta Warszawy – oraz łódzkiego (do 30% grupy).
Szkolenie odbędzie się w formie warsztatowej i potrwa dwa dni: 28-29 września 2023 (czwartek, piątek) w godzinach 9-16, stacjonarnie w Warszawie. Szkolenie jest bezpłatne. Uczestnicy otrzymają wyżywienie podczas szkolenia oraz materiały do prowadzenia treningów, natomiast nie zapewniamy noclegu.
Elektroniczny formularz rejestracji
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.