Zdrowie psychiczne i dobrostan uczniów – ważne zadanie szkoły

Zdrowie psychiczne i dobrostan uczniów – ważne zadanie szkoły

Uczestnicy panelu dyskusyjnego od lewej strony: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna KuleszaUczestnicy panelu dyskusyjnego od lewej strony: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna Kulesza

Jak wspierać działania szkół i placówek w obszarze promocji i ochrony zdrowia psychicznego? Jak i jakie działania podejmować, by tworzyć w szkole klimat sprzyjający zdrowiu psychicznemu uczniów? Jak dbać o dobrostan dzieci i młodzieży? Te ważne kwestie omawiali uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji „Promocja i ochrona zdrowia psychicznego w szkole i placówce edukacyjnej”, która odbyła się 22 maja 2019 r. w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W konferencji zorganizowanej przez Wydział Wychowania i Profilaktyki (WWP) wzięli udział specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek doskonalenia nauczycieli, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, przedstawiciele kuratoriów oświaty. Spotkanie dostarczyło wiedzy, wskazało dobre praktyki i kluczowe obszary działań dla uczniów, nauczycieli i rodziców oraz zainicjowało dyskusję o budowaniu środowiska szkolnego sprzyjającego zdrowiu psychicznemu.

W wydarzeniu uczestniczyli goście:

  • Joanna Wilewska – Dyrektor Departamentu Kształcenia Integracyjnego i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej (DWKI MEN),
  • Teresa Szopińska-Grodzka – główny specjalista DWKI MEN,
  • Krzysztof Olkowicz – przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pełniący obowiązki Głównego Koordynatora do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego,
  • Piotr Jabłoński – Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii,
  • Jolanta Terlikowska – Kierownik działu ds. rodziny i młodzieży Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  • dr hab. n. med. Anna Oblacińska – Kierownik Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Roberto Romański – przedstawiciel „Remedium”.

Konferencję otworzyła Marzenna Habib – Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W części wstępnej wystąpiła również Joanna Wilewska, która przedstawiła działania i plany Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowane w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

W tematykę spotkania wprowadziła uczestników dr Barbara Wolny, wskazując rolę promocji i ochrony zdrowia psychicznego w profilaktyce zaburzeń psychicznych. Podkreśliła holistyczne podejście do zdrowia w jego czterech aspektach: psychicznym, fizycznym, społecznym i duchowym. Następnie dr hab. Joanna Mazur z Instytutu Matki i Dziecka zaprezentowała diagnozę „Zdrowie psychiczne młodzieży szkolnej na tle wyników badań HBSC”, a dr Lidia Zabłocka-Żytka z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej zastanawiała się, dlaczego warto zajmować się w szkole promocją zdrowia psychicznego. Wspólnym mianownikiem tych prezentacji było – wydawać by się mogło – oczywiste stwierdzenie, że klimat szkoły ma dominujące znaczenie dla samopoczucia uczniów. Szkoła, w której dzieci i młodzież spędzają większość swojego czasu, może wpływać zarówno ochronnie, jak i zagrażająco na kształtowanie i utrzymywanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Kolejni prelegenci przypomnieli o kluczowej roli nauczyciela w tworzeniu klimatu klasy, sprzyjającego zachowaniu zdrowia psychicznego. Jak przekonywał dr Jakub Kołodziejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sposobem na budowanie dobrej relacji między nauczycielem a uczniami i ochronę młodych ludzi przed problemami związanymi z szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym jest kierowanie klasą koncentrujące się na strategiach proaktywnych. Z kolei Joanna Berendt stwierdziła, że nauczyciel, który w swojej codziennej pracy pomaga dzieciom i młodzieży radzić sobie z konfliktami i przepracowywać silne emocje, potrzebuje konkretnych kompetencji, w tym empatii dla innych i siebie czy znajomości sposobów dbania o swoje zasoby osobiste.

Pierwszą część konferencji zakończyła dyskusja prelegentów „Pozytywna szkoła, jak tworzyć szkołę sprzyjającą zdrowiu psychicznemu?” poprowadzona przez Joannę Kuleszę z Wydziału Wychowania i Profilaktyki ORE. Paneliści zastanawiali się, jakie powinno być miejsce, zapewniające dobrostan wszystkim członkom szkolnej społeczności. Podczas dyskusji stwierdzono m.in., że:

  • na bezpieczeństwo wpływa przejrzysta dla wszystkich kultura organizacyjna szkoły oraz klimat społeczny;
  • tylko czujący się dobrze nauczyciele i uczniowie są gotowi dawać wsparcie i służyć pomocą innym członkom środowiska szkolnego;
  • budowanie dobrych relacji zależy od naszych kompetencji, ale też umiejętności proszenia o pomoc i wsparcie;
  • dyrektor szkoły jako lider społeczności jest odpowiedzialny za kreowanie ważnych do przekazania wartości;
  • nauczyciel musi pozostawać w dialogu i gotowości do podejmowania trudnych kwestii w rozmowie z uczniem;
  • w pracy z uczniami istotne jest planowanie działań i rozsądne inwestowanie czasu.

Druga część konferencji poświęcona była prezentacji dobrych praktyk, które akcentują dbałość o zdrowie, w tym psychiczne. Działania Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku na rzecz środowiska szkolnego zaprezentowała Greta Hapunik. Przedstawiła inspirujące pomysły na różnorodne krótko- i długoterminowe formy wsparcia, a także zajęcia wspierające dla nauczycieli.

Doświadczenia z realizacji autorskiego programu „DOBRZE BYĆ (Z) SOBĄ” w Szkole Podstawowej w Radowie Małym zaprezentowała dyrektor Ewa Radanowicz. Autorom programu przyświecała idea redukcji napięć, budowania siły spokoju, koncentracji i optymizmu poznawczego. Szczególnie interesujące były doświadczenia nauczycieli z wprowadzania do codziennej pracy elementów mindfulness, circletackles oraz zajęć z uważności, relaksacji czy też aktywnej przerwy.

Doświadczeniami Szkoły Promującej Zdrowie i sposobami dbania o zdrowie psychiczne podzieliła się Jolanta Saczuk, Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana w Warszawie. Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, która tworzy warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli, rodziców oraz podejmowaniu przez nich działań na rzecz szeroko rozumianego zdrowia.

O towarzyszeniu w codzienności szkolnej mówiła Jolanta Zawór z Wydziału Wychowania i Profilaktyki ORE. W obecnym kryzysie edukacji nauczyciele mogą na nowo odnaleźć swoją rolę poprzez zmierzenie się z tym, czego uczą swoją postawą, podejściem do innych ludzi i sposobem komunikacji. Pomocne okazują się działania zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym oraz projekty edukacyjne.

Julia Godorowska w dwóch wystąpieniach podzieliła się pomysłami realizowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Opowiadała o angażowaniu uczniów w działania w odpowiedzi na aktualne potrzeby środowiska lokalnego czy globalnego oraz przedstawiła sposoby wykorzystania metod oceniania kształtującego do współpracy szkoły z rodzicami na rzecz aktywności obywatelskiej ich dzieci.

Dorota Macander omówiła propozycje form doskonalenia organizowanych przez ORE – bazujące na psychologii pozytywnej i będące wsparciem dla pracowników oświaty w zdobywaniu kompetencji w obszarze promocji i ochrony zdrowia. Podsumowując konferencję, Kierownik WWP zwróciła uwagę na wspólne stanowisko, jakie zajmowali prelegenci, podkreślając różne aspekty tych samych, znaczących dla zdrowia psychicznego czynników, np.:

  • potrzeby dostarczania uczniom pozytywnych doświadczeń, co poprawia ich samoocenę i poczucie własnej wartości;
  • roli rozpoznawania uczuć: radości, wdzięczności, optymizmu, które jest równie ważne
    dla zdrowia psychicznego, jak uczenie radzenia sobie z przykrymi emocjami i stresem;
  • dbałości o zdrowie psychiczne nauczycieli.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji.

Wicedyrektor ORE Marzenna HabibWicedyrektor ORE Marzenna Habib
Dyrektor DWKI MEN Joanna Wilewska wśród uczestników konferencjiDyrektor DWKI MEN Joanna Wilewska wśród uczestników konferencji
Panel dyskusyjny od lewej strony siedzą: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna KuleszaPanel dyskusyjny od lewej strony siedzą: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna Kulesza
Uczestnicy panelu dyskusyjnego od lewej strony: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna KuleszaUczestnicy panelu dyskusyjnego od lewej strony: dr Jakub Kołodziejczyk, Joanna Berendt, dr Barbara Wolny, dr Lidia Zabłocka-Żytka, Teresa Szopińska-Grodzka, Joanna Kulesza
Joanna Berendt wśród uczestników konferencjiJoanna Berendt wśród uczestników konferencji
Wystąpienie Joanny BerendtWystąpienie Joanny Berendt
Dr Barbara Wolny w trakcie wykładuDr Barbara Wolny w trakcie wykładu
Wystąpienie dr Barbary WolnyWystąpienie dr Barbary Wolny
Otwarcie konferencji przez Wicedyrektora ORE Marzennę HabibOtwarcie konferencji przez Wicedyrektora ORE Marzennę Habib
Prowadząca konferencję Dorota MacanderProwadząca konferencję Dorota Macander
Wystąpienie Doroty MacanderWystąpienie Doroty Macander

Opracowanie:
Joanna Kulesza – Wydział Wychowania i Profilaktyki ORE

 

Zdjęcia: Ośrodek Rozwoju Edukacji, muzyka podczas konferencji: „Odgłosy natury – Ptaki. Las”, Grzegorz Dondziłło, studio nagrań Maxx-studio