Interdyscyplinarne i projektowe metody nauczania przedmiotów matematycznych i naukowo-technicznych

Materiał dydaktyczny dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych informuje o kluczowej roli, jaką w nauczaniu przedmiotów matematycznych i naukowo-technicznych odgrywają interdyscyplinarne i projektowe metody nauczania. Zawiera przegląd rozwiązań, które w ostatnich latach stanowią główny kierunek trendów edukacyjnych odpowiadających na wyzwania związane z wyposażaniem uczniów w kompetencje przyszłości. Proponowane metody – m.in. uczenie się oparte na problemach, metoda projektów, gry dydaktyczne, nauczanie przez dociekanie – wspierają rozwój kreatywności uczniów oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki nim młode pokolenie uczy się myśleć poza schematami i poszukiwać innowacyjnych rozwiązań, zdobywając jednocześnie różnorodne umiejętności techniczne. Materiał zawiera przykładowe pomysły na wykorzystanie w pracy z uczniami wybranych metod oraz scenariusze lekcji utworzone za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji Magic school.

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa