Powrót do listy

List Minister Edukacji na zakończenie roku szkolnego 2025/2026

Źródło: gov.pl/web/edukacja/

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026 Minister Edukacji Barbara Nowacka skierowała list do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów i rodziców. Podsumowała w nim najważniejsze działania mijającego roku szkolnego i zmiany w szkolnictwie.

Minister podkreśliła, że „Kompas Jutra pozwolił w roku szkolnym 2025/2026 wyznaczyć nowy kierunek rozwoju polskiej oświaty”, a fundamentem reformy stał się szeroki dialog ze społecznością szkolną. W ramach ogólnopolskiej trasy „Kierunek: Kompas Jutra” odbyło się blisko 100 spotkań, w których uczestniczyło niemal 24 tysiące dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Ich głos przyczynił się do lepszego przygotowania szkół do stopniowego wdrażania zmian oraz do uwzględnienia ważnych postulatów środowiska, m.in. w zakresie korzystania z telefonów i urządzeń cyfrowych w szkołach.

Minister zwróciła uwagę na wyzwania związane z dynamicznym rozwojem technologii. Podkreśliła znaczenie świadomego i bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych, a także inwestycji w nowoczesną infrastrukturę edukacyjną. Dzięki środkom z Unii Europejskiej szkoły otrzymują laptopy, tablety oraz wyposażenie 12 tysięcy pracowni AI i pracowni STEM – to największa w historii Polski inwestycja w edukację cyfrową, o wartości ponad 5 miliardów złotych.

Minister przypomniała również o wprowadzeniu nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej, która wspiera uczniów w dbaniu o dobrostan fizyczny, psychiczny, środowiskowy i cyfrowy. Odniosła się także do programu „Edukacja z wojskiem”. Wzięło w nim udział już pół miliona uczniów, którzy zdobyli umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Rok szkolny 2025/2026 przyniósł istotne zmiany w obszarze kształcenia zawodowego. Spotkania z przedstawicielami ponad 50 branż pozwoliły na aktualizację podstaw programowych, wygaszenie zawodów niedostosowanych do potrzeb rynku oraz wprowadzenie 11 nowych profesji.

Minister wyraziła słowa uznania dla dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty. Podziękowała im za profesjonalizm i codzienną pracę na rzecz rozwoju uczniów. Życzyła, aby nadchodzące wakacje były dla wszystkich czasem odpoczynku, regeneracji i inspiracji.

Na zakończenie minister zwróciła się do uczniów. Pogratulowała im sukcesów edukacyjnych. Podziękowała za wysiłek wkładany w naukę, wytrwałość i ciekawość świata. Życzyła uczniom, aby po udanych wakacjach, wrócili do szkół z nową energią i motywacją.

Powrót do listy