Podsumowanie seminarium „Mózg w wielu odsłonach: neuroróżnorodność, mutyzm, FAS – teoria, praktyka, wsparcie” Powrót do listy

Podsumowanie seminarium „Mózg w wielu odsłonach: neuroróżnorodność, mutyzm, FAS – teoria, praktyka, wsparcie”

Oficjalne otwarcie seminarium; od prawej: wicedyrektor ORE Marzenna Habib, dyrektor ORE Andrzej Suchenek, kierownik WEW Katarzyna NowakowskaOficjalne otwarcie seminarium; od prawej: wicedyrektor ORE Marzenna Habib, dyrektor ORE Andrzej Suchenek, kierownik WEW Katarzyna Nowakowska

W Ośrodku Rozwoju Edukacji 11 grudnia br. odbyło się seminarium „Mózg w wielu odsłonach: neuroróżnorodność, mutyzm, FAS – teoria, praktyka, wsparcie”. Zostało ono zorganizowane przez Wydział Edukacji Włączającej (WEW).

W wydarzeniu wzięli udział specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli, przedszkoli i szkół. Uczestników powitali dyrektor ORE Andrzej Suchenek i wicedyrektor ORE Marzenna Habib. Konferencję otworzyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN) Izabela Ziętka. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważny jest każdy uczeń. Omówiła działania MEN wzmacniające kompetencje kadr systemu oświaty w obszarze diagnozy, wsparcia i pracy z grupą zróżnicowaną, a także oceny funkcjonalnej. Wskazała na rolę Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą. Swoją wypowiedź podsumowała zdaniem, że „wszystkie dzieci są wyjątkowe”.

Krajowa konsultantka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska wygłosiła wystąpienie „Neuroróżnorodność jest faktem, dlatego różnorodność wsparcia powinna być standardem”. Zwróciła uwagę na konieczność współpracy między resortami zdrowia i edukacji w tym zakresie. Podkreśliła, że tylko wczesne rozpoznanie trudności oraz adekwatne wsparcie dają szansę na poprawę funkcjonowania dziecka czy młodego człowieka i uchronią go przed powikłaniami, takimi jak depresja czy lęki, oraz podejmowaniem prób samobójczych.

Wykład „Cybernetyka mózgu a zaburzenia neurorozwoju” poprowadził dr n. med. Przemysław Zakowicz – lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Oddziału i dyrektor medyczny Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, adiunkt Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, lubuski konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Omówił specyfikę funkcjonowania mózgu osób neuroatypowych, która przejawia się odmiennym sposobem przetwarzania informacji, komunikowania się z otoczeniem lub reakcją na bodźce zewnętrzne.

Tematykę ucznia ze spektrum autyzmu, w tym objawów, funkcjonowania i diagnostyki różnicowej, podjęła dr Małgorzata Moszyńska z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu oraz Poradni Zdrowia Psychicznego Dziecka przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Zaprezentowała wczesne objawy spektrum autyzmu, jakościowe trudności w komunikacji i funkcjonowanie społeczne ucznia, a także omówiła etapy procedury diagnostycznej.

Zagadnienie „Rozpoznanie i wspieranie uczniów z zespołem ADHD – od objawów do diagnozy różnicowej” przedstawiła psycholog Agnieszka Ignatowicz-Witkowska, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Podzieliła się z uczestnikami seminarium wiedzą z obszaru diagnozy i metod pracy z uczniem z ADHD.

O dzieciach z zespołem FAS mówiła pedagog specjalny Małgorzata Lipiejko – diagnosta FASD, diagnosta Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu w Olsztynie. Natomiast prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk – neurolog, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Rozwojowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – omówił mutyzm wybiórczy w kontekście neuroróżnorodności.

W panelu dyskusyjnym eksperci udzielili odpowiedzi na pytania uczestników wydarzenia, a także wymienili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w kontekście działań na rzecz dziecka/ucznia i rodziny. Szeroki zakres tematyczny oraz wieloprofilowe ujęcie problematyki neuroróżnorodności podsumowano wnioskiem o potrzebie kontynuacji tego typu spotkań.

Dziękujemy za aktywne uczestnictwo w seminarium i zapraszamy do udziału w innych formach doskonalenia organizowanych przez ORE.

Oficjalne otwarcie seminarium; od prawej: wicedyrektor ORE Marzenna Habib, dyrektor ORE Andrzej Suchenek, kierownik WEW Katarzyna NowakowskaOficjalne otwarcie seminarium; od prawej: wicedyrektor ORE Marzenna Habib, dyrektor ORE Andrzej Suchenek, kierownik WEW Katarzyna Nowakowska
Uroczyste otwarcie seminarium przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabelę ZiętkęUroczyste otwarcie seminarium przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabelę Ziętkę
Wystąpienie dr Aleksandry Lewandowskiej na temat „Neuroróżnorodność jest faktem, dlatego różnorodność wsparcia powinna być standardem”Wystąpienie dr Aleksandry Lewandowskiej na temat „Neuroróżnorodność jest faktem, dlatego różnorodność wsparcia powinna być standardem”
Prelegenci seminarium w trakcie panelu dyskusyjnego, moderowanego przez kierownik WEW Katarzynę Nowakowską (pierwsza od lewej): Agnieszka Ignatowicz-Witkowska, Małgorzata Lipiejko, dr Małgorzata Moszyńska, dr n. med. Przemysław Zakowicz, prof. dr hab. n. med. Tomasz WolańczykPrelegenci seminarium w trakcie panelu dyskusyjnego, moderowanego przez kierownik WEW Katarzynę Nowakowską (pierwsza od lewej): Agnieszka Ignatowicz-Witkowska, Małgorzata Lipiejko, dr Małgorzata Moszyńska, dr n. med. Przemysław Zakowicz, prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk
Powrót do listy