Powrót do listy

„Polonistyka ku przyszłości” – druga odsłona projektu

Druga odsłona łódzkiej konferencji „Polonistyka ku przyszłości”Druga odsłona łódzkiej konferencji „Polonistyka ku przyszłości”

Ośrodek Rozwoju Edukacji patronuje wielu cennym inicjatywom. Jedną z nich jest projekt „Polonistyka ku przyszłości”, którego druga odsłona miała miejsce 21 listopada br. w Łodzi.

Kluczowe zagadnienia konferencji pokryły się z najważniejszymi problemami wpływającymi na kondycję nauczycieli:

  • Jakie są realne wyzwania współczesnego nauczyciela?
  • Jak rozpoznać hejt i co zrobić, aby język nie był narzędziem przemocy?
  • Jak najlepiej wykorzystywać nowoczesne narzędzia dydaktyczne do prowadzonych zajęć?
  • Edukacja włączająca – gdzie nauczyciel znajdzie realne wsparcie?
  • Jak najowocniej połączyć praktykę i akademicką perspektywę?
  • Jak bez obaw podążać za zmianami w edukacji?
  • Jak pracować z uczniem z doświadczeniem migracji?
  • Jak w praktyce polonistycznej podejmować z powodzeniem temat wielokulturowości?
  • Jak kreatywnie aktywizować uczniów?
  • Jak posługiwać się „nowym językiem” analizy wiersza?

Seminarium otworzył wykład przedstawiciela ORE – Łukasza Gierka. „Nie bądź NPC, bądź OG – ukryty przekaz w języku uczniów”. A jednym z najważniejszych punktów spotkania był panel dyskusyjny „Hejt, fake, deepfake, manipulacja językowa – jak sobie z tym radzić?”.

Ważną częścią wydarzenia były warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z dydaktyką polonistyczną. Organizatorzy spotkania stworzyli przestrzeń do rozmów o realnych wyzwaniach nauczycieli polonistów i wychowawców. Uczestnicy chętnie dzielili się dobrymi praktykami, pytali i nawiązywali zawodowe kontakty.

Miejscem wymiany informacji o nowoczesnej dydaktyce stało się także stoisko Ośrodka Rozwoju Edukacji zorganizowane przez Wydział Wydawnictw, Upowszechniania Zasobów i Promocji (WWUZP). Osoby uczestniczące stacjonarnie w konferencji miały okazję zapoznać się z ofertą wydawniczą ORE i dowiedzieć się więcej o planowanych szkoleniach.

Organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej i Logopedii, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Patroni honorowi: Dziekan Wydziału Filologicznego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Łódzki Kurator Oświaty, Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie

Stoisko patronackie ORE cieszyło się dużym zainteresowaniemStoisko patronackie ORE cieszyło się dużym zainteresowaniem
Przedstawiciel ORE Łukasz Gierek podczas interaktywnego wykładu „Nie bądź NPC, bądź OG – ukryty przekaz w języku uczniów”Przedstawiciel ORE Łukasz Gierek podczas interaktywnego wykładu „Nie bądź NPC, bądź OG – ukryty przekaz w języku uczniów”
Przedstawiciel ORE Łukasz Gierek podczas interaktywnego wykładu „Nie bądź NPC, bądź OG – ukryty przekaz w języku uczniów”Przedstawiciel ORE Łukasz Gierek podczas interaktywnego wykładu „Nie bądź NPC, bądź OG – ukryty przekaz w języku uczniów”
Organizatorzy konferencji zadbali o to, by łatwo było trafić do stoiska OREOrganizatorzy konferencji zadbali o to, by łatwo było trafić do stoiska ORE
ORE wszędzie tam, gdzie bije serce edukacjiORE wszędzie tam, gdzie bije serce edukacji
Druga odsłona łódzkiej konferencji „Polonistyka ku przyszłości”Druga odsłona łódzkiej konferencji „Polonistyka ku przyszłości”
Powrót do listy