Szkolenie „Edukacja obywatelska w szkole. Planowanie, organizacja i ewaluacja” Powrót do listy

Szkolenie „Edukacja obywatelska w szkole. Planowanie, organizacja i ewaluacja”

Powitanie uczestników szkolenia przez wicedyrektor ORE Małgorzatę SzejęPowitanie uczestników szkolenia przez wicedyrektor ORE Małgorzatę Szeję

Doradcy metodyczni, nauczyciele konsultanci i nauczyciele edukacji obywatelskiej wzięli udział w trzydniowym (4–6 września br.) szkoleniu stacjonarnym „Edukacja obywatelska w szkole. Planowanie, organizacja i ewaluacja”.

Podczas otwarcia szkolenia w Centrum Szkoleniowym ORE wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Małgorzata Szeja zaznaczyła, jak ważnym przedmiotem jest edukacja obywatelska, która już jest realizowana w szkołach ponadpodstawowych. Nawiązała do myśli C.K. Norwida, który nazywał siebie obywatelem, a w swoich utworach podkreślał, że prawdziwy obywatel to osoba aktywnie zaangażowana w sprawy społeczne, walcząca o wolność i sprawiedliwość dla ludzkości. Właśnie przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym jest dzisiaj rolą szkoły. Nowy przedmiot ma budować poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, region i ojczyznę oraz wzmacniać postawy patriotyczne, a jednocześnie promować otwartość na świat i tolerancję.

Z uczestnikami szkolenia spotkał się także dyrektor ORE Andrzej Suchenek, który podziękował im za udział w zajęciach i chęć przekazania wiedzy nauczycielom w regionach. Podkreślił istotną rolę edukacji obywatelskiej jako przedmiotu nauczania, który ma budować świadomych, zaangażowanych obywateli, rozumiejących mechanizmy państwa i społeczeństwa, potrafiących działać w samorządzie i debacie publicznej.

Podczas 22 godzin zajęć (wykładów i warsztatów) omówione zostały następujące tematy:

  • Zintegrowana platforma edukacyjna – nowocześnie, profesjonalnie, bezpłatnie!
  • Działania obywatelskie w kontekście globalnym – od czego zacząć?
  • Metody budujące dialog i aktywizujące
  • Portfolio jako metoda pracy
  • Budowanie sprawczości jako podstawa edukacji obywatelskiej
  • Projekt grupowy – metoda projektu
  • Edukacja obywatelska poza salę lekcyjną – działania obywatelskie
  • Ocenianie na lekcjach edukacji obywatelskiej
  • Wykorzystanie perspektywy historycznej w aktywnych metodach nauczania
  • Edukacja obywatelska wobec dezinformacji
  • Realizacja szkoleń kaskadowych

Uczestnicy brali udział w zajęciach prowadzonych metodami aktywnymi, dzięki temu doświadczyli praktycznego charakteru przedmiotu, poznali kierunki skutecznego wdrożenia edukacji obywatelskiej w polskich szkołach.

Uczestnicy szkolenia – na mocy porozumień podpisanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i placówki doskonalenia nauczycieli – wkrótce przeprowadzą w ośrodkach regionalnych czterogodzinne warsztaty dla nauczycieli edukacji obywatelskiej, podczas których przybliżą metodykę nauczania tego nowego przedmiotu.

Powitanie uczestników szkolenia przez wicedyrektor ORE Małgorzatę SzejęPowitanie uczestników szkolenia przez wicedyrektor ORE Małgorzatę Szeję
Dominika Gaponiuk z ORE przybliża treść materiałów zamieszczonych na Zintegrowanej Platformie EdukacyjnejDominika Gaponiuk z ORE przybliża treść materiałów zamieszczonych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej
Wystąpienie Elżbiety Olczak i Marty Gontarskiej o realizacji podstawy programowej edukacji obywatelskiejWystąpienie Elżbiety Olczak i Marty Gontarskiej o realizacji podstawy programowej edukacji obywatelskiej
Dr Jędrzej Witkowski przedstawia temat „Budowanie sprawczości jako podstawy edukacji obywatelskiej”Dr Jędrzej Witkowski przedstawia temat „Budowanie sprawczości jako podstawy edukacji obywatelskiej”
Powrót do listy