Powrót do listy

22 września – Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 22 września obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

Zagłada osób chorych psychicznie w okupowanej Polsce była jedną z pierwszych zbrodni ludobójczych III Rzeszy. W wyniku eksterminacyjnych działań hitlerowskiego okupanta skierowanych przeciwko najsłabszym, całkowicie bezbronnym polskim obywatelom śmierć poniosło około 20 tys. osób. Ofiarami tej zbrodni były również dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.

Należy pamiętać także o heroicznej postawie polskich psychiatrów, takich jak Karol Mikulski, Halina Jankowska, Renata Katz i Józef Bednarz, a także pielęgniarek i personelu medycznego, którzy próbowali uchronić swoich pacjentów od śmierci, a często ginęli razem z nimi.

Pragniemy złożyć hołd pomordowanym i utrwalić pamięć o ich losie.

Powrót do listy