Powrót do listy

Przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji w nowej Radzie ds. Monitorowania Wdrażania Reformy Oświaty im. Komisji Edukacji Narodowej

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia imiennych powołań członkom Rady ds. Monitorowania Wdrażania Reformy Oświaty im. Komisji Edukacji Narodowej. Minister Edukacji Barbara Nowacka, wraz z zastępcą dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych dr. Tomaszem Gajderowiczem, wręczyła imienne powołania członkom Rady.

Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) został zaproszony do dołączenia do Rady. W skład zespołu weszły Marzenna Habib (wicedyrektor ORE) jako członek Rady oraz dr Justyna Józefowicz (kierowniczka Wydziału Promocji Zdrowia, Profilaktyki i Wychowania) jako członek-obserwator prac Rady.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość Minister Edukacji Barbara Nowacka podkreśliła znaczenie szerokiego konsultowania opinii w ramach prac Rady po to, aby wprowadzenie reformy oświaty zakończyło się sukcesem.

Zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych dr Tomasz Gajderowicz wyjaśnił, że Rada jest organem w pełni niezależnym. Instytut nie miał wpływu na jej skład osobowy.

Po uroczystym wręczeniu powołań nastąpiło otwarcie obrad, podczas których wybrano przewodniczącego Rady. W trakcie spotkania omówiono założenia reformy programowej oraz zaprezentowano propozycję nowego formatu podstawy programowej.

Skład i zadania Rady

Rada ds. Monitorowania Wdrażania Reformy Oświaty im. Komisji Edukacji Narodowej jest organem opiniodawczo-doradczym Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego (IBE-PIB). W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych środowisk związanych z edukacją, w tym nauczycieli, pracowników naukowych, organizacji pozarządowych, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, resortów oraz samego Instytutu.

Główne zadania Rady to:

  • konsultacja założeń i kluczowych elementów profilu absolwenta/absolwentki, w tym opisu kompetencji, wiedzy i umiejętności osoby kończącej dany etap edukacji;
  • analiza kluczowych regulacji systemu oświaty, takich jak podstawy programowe;
  • wytyczanie kierunków zmian oraz formułowanie rekomendacji dotyczących oczekiwanych rezultatów reformy;
  • konsultacje planu i harmonogramu wdrażania reformy;
  • doradztwo w zakresie doboru narzędzi oraz sposobów efektywnego wsparcia nauczycieli.

Rada pełni kluczową rolę w procesie monitorowania i opiniowania wdrażania reformy, dzięki czemu zapewnia spójność działań oraz ich dostosowanie do potrzeb współczesnego systemu edukacji.

Więcej informacji na temat składu Rady oraz jej zadań można znaleźć na stronach:

Minister Edukacji Barbara Nowacka i dyrektor IBE Tomasz GajderowiczMinister Edukacji Barbara Nowacka i dyrektor IBE Tomasz Gajderowicz
Wręczenie powołania wicedyrektor ORE Marzennie Habib przez Minister Edukacji Barbarę NowackąWręczenie powołania wicedyrektor ORE Marzennie Habib przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką
Wręczenie powołania Justynie Józefowicz, kierowniczce Wydziału Promocji Zdrowia, Profilaktyki i Wychowania OREWręczenie powołania Justynie Józefowicz, kierowniczce Wydziału Promocji Zdrowia, Profilaktyki i Wychowania ORE
Pierwsze obrady po wręczeniu powołań członkom RadyPierwsze obrady po wręczeniu powołań członkom Rady
Wicedyrektor ORE Marzenna HabibWicedyrektor ORE Marzenna Habib
Pierwsze obrady po wręczeniu powołań członkom RadyPierwsze obrady po wręczeniu powołań członkom Rady
Powrót do listy