Powrót do listy

82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 r. Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na terytorium II Rzeczypospolitej. Złamała tym samym obowiązujący od 1932 r. polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Napaść była konsekwencją tajnego układu niemiecko-sowieckiego podpisanego 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Sowieckiego.

Od około 4:00 nad ranem wojska sowieckie w liczbie ponad 600 tys. żołnierzy sowieckich, 4700 czołgów i 3300 samolotów rozpoczęły przekraczanie granicy polskiej na całej jej długości. Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków. Z nich ponad 21 tysięcy zostało wiosną 1940 r. zamordowanych przez NKWD.

Symbolicznym przypieczętowaniem niemiecko-sowieckiego triumfu było zorganizowanie 22 września w Brześciu Litewskim wspólnej parady wojsk Hitlera i Stalina.

28 września, wbrew obowiązującemu prawu międzynarodowemu, Sowieci i Niemcy podpisali traktat o granicach i przyjaźni, który wytyczał granicę niemiecko-sowiecką na okupowanym wojskowo terytorium Polski. W konsekwencji zmasowanego i skoordynowanego ataku agresorów, armia polska znalazła się w sytuacji bez wyjścia. Polski opór wojskowy ustał 5 października 1939 r.

Od 2004 r. każdego 17 września obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Sybiraka, którego głównym celem jest upamiętnienie losów polskich zesłańców. W tym celu powołano również Muzeum Pamięci Sybiru, którego uroczyste otwarcie ma miejsce dzisiaj, 17 września 2021 r. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą muzeum.

Fot.:Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Powrót do listy