Powrót do listy

Uczeń ze SPE – zmiany w prawie oświatowym

W dniach 7–8 listopada 2017 r. w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku odbyło się szkolenie dla przedstawicieli placówek doskonalenia nauczycieli „Wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ramach edukacji włączającej – zmiany w prawie oświatowym”. Zostało ono zorganizowane przez Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Ośrodka Rozwoju Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Szkolenie miało na celu przygotowanie kadr wspierających przedszkola, szkoły i placówki w zakresie organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej według nowych przepisów prawa oświatowego oraz upowszechnianie idei edukacji włączającej.

Uczestników przywitała wicedyrektor Ośrodka Marzenna Habib.

Kierownik formy doskonalenia, Jolanta Rafał-Łuniewska odniosła się do ważnych wychowawczych aspektów edukacji włączającej. Przypomniała, jak ważne jest, by wszyscy uczniowie w szkole – również ci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) – mieli możliwość osiągania sukcesów.

Genezę edukacji włączającej i nowe rozwiązania w pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształceniu uczniów ze SPE podczas wykładu omówiła Marzenna Czarnocka – dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Warszawie. Pierwszego dnia szkolenia podczas warsztatów zwrócono uwagę na rolę diagnozy funkcjonalnej w praktyce szkolnej, a także na nowe zapisy dotyczące indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET).

Podczas spotkania zaprezentowano również przykład dobrej praktyki Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie, gdzie dzięki efektywnej współpracy szkoły, rodziców i organizacji wspierających, uczeń ma szansę uzyskać kompleksową pomoc. O roli członków społeczności szkolnej w realizacji edukacji włączającej opowiedziała Dyrektor SP nr 1 Urszula Skrzypczak.

Uczestnicy szkolenia zostali również zapoznani przez starszego wizytatora KO w Łodzi – Romanę Cybulską – z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi wspierania ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które będą wkrótce udostępnione na stronie ORE.

W drugim dniu podczas warsztatów pod kierunkiem Anny Zych (doradcy metodycznego ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej WCIES) i Anny Perczyńskiej (wicedyrektora SP nr 378 w Warszawie) uczestnicy szkolenia dyskutowali nad zakresami takich pojęć jak: indywidualny tok i program, indywidualna ścieżka kształcenia, indywidualne nauczanie czy indywidualizacja nauczania, a także nad nowymi rozwiązaniami i praktycznym aspektem IPET-u oraz znaczeniem skutecznej współpracy nauczycieli, specjalistów i rodziców na rzecz bardziej efektywnego funkcjonowania ucznia ze SPE.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom merytoryczny i organizacyjny formy doskonalenia.

Marzenna Czarnocka podczas wykładuMarzenna Czarnocka podczas wykładu
Uczestnicy szkolenia zainteresowani wykłademUczestnicy szkolenia zainteresowani wykładem
Anna Zych prowadzi warsztatyAnna Zych prowadzi warsztaty
Uczestnicy szkolenia podczas warsztatówUczestnicy szkolenia podczas warsztatów
Powrót do listy