Powrót do listy

Nowa podstawa programowa – język obcy, język mniejszości narodowej lub etnicznej

2 marca w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyła się konferencja przeznaczona dla nauczycieli konsultantów i doradców specjalizujących się w edukacji językowej. Konferencja dotyczyła wdrażania nowej podstawy programowej w zakresie przedmiotu język obcy oraz język mniejszości narodowej lub etnicznej. Konferencję otworzyła dr Beata Jancarz-Łanczkowska, wicedyrektor ORE.

W spotkaniu uczestniczył również dr hab. Andrzej Waśko, doradca Prezydenta RP do spraw wdrażania reformy oświaty, który krótko omówił cele i perspektywy zmian strukturalno-programowych w oświacie. W pierwszej części spotkania przedstawione zostały również najważniejsze kierunki zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego i zasadnicze zmiany w konstrukcji ramowych planów nauczania.

Przedstawiciele poszczególnych wydziałów Ośrodka Rozwoju Edukacji omówili zmiany w kształceniu ogólnym, specjalnym i zawodowym oraz w obszarze wychowania i profilaktyki. Wyjaśnili też rolę kuratoriów oświaty i placówek doskonalenia nauczycieli we wdrażaniu nowej podstawy programowej.

Drugą część konferencji poświęcono omówieniu nowej podstawy programowej dotyczącej nauczania języków obcych. W trakcie prezentacji podkreślono kilkakrotnie fakt wzmocnienia edukacji językowej poprzez system nieprzerwanej nauki pierwszego języka obcego przez 12 (13) lat, a także naukę drugiego języka obcego przez 6 (7) lat. Autorzy – dr Marcin Smolik i dr Paweł Poszytek – podczas sesji pytań ze strony uczestników wyjaśniali wątpliwości, jakie wzbudzała kwestia nauczania tzw. drugiego języka oraz dwujęzyczności na etapie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Na koniec wystąpiła Jolanta Grygoruk – koordynatorka ds. podstawy programowej przedmiotu język mniejszości narodowej lub etnicznej.

otwarcie konferencji przez panią wicedyrektor ORE, dr Beatę Jancarz-Łanczkowskąotwarcie konferencji przez panią wicedyrektor ORE, dr Beatę Jancarz-Łanczkowską
uczestnicy konferencji (zdjęcie grupowe)uczestnicy konferencji (zdjęcie grupowe)
wystąpienie dr. hab. Andrzeja Waśki, doradcy Prezydenta RP ds. reformy edukacjiwystąpienie dr. hab. Andrzeja Waśki, doradcy Prezydenta RP ds. reformy edukacji
prezentacja zmian w kształceniu ogólnym przez kierownika WRKK, Waldemara Krawcaprezentacja zmian w kształceniu ogólnym przez kierownika WRKK, Waldemara Krawca
prezentacja roli publicznych placówek doskonalenia w procesie wprowadzania zmian programowych – wystąpienie pani kierownik WIR, Małgorzaty Dotkiprezentacja roli publicznych placówek doskonalenia w procesie wprowadzania zmian programowych – wystąpienie pani kierownik WIR, Małgorzaty Dotki
prezentacja założeń nowej podstawy programowej z języków obcych nowożytnych – wystąpienie dr. Pawła Poszytka i dr. Marcina Smolikaprezentacja założeń nowej podstawy programowej z języków obcych nowożytnych – wystąpienie dr. Pawła Poszytka i dr. Marcina Smolika
prezentacja wariantów podstawy programowej – wystąpienie dr. Marcina Smolikaprezentacja wariantów podstawy programowej – wystąpienie dr. Marcina Smolika
sesja pytań do autorów nowej podstawy programowejsesja pytań do autorów nowej podstawy programowej

 

 

Powrót do listy