Sieć Współpracy dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych

Sieć Współpracy dla kadr poradni psychologiczno-pedagogicznych prowadzona w Wydziale Diagnozy i Współpracy z Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi Ośrodka Rozwoju Edukacji stanowi płaszczyznę wymiany doświadczeń dla pracowników poradni, wsparcia merytorycznego w wybranych obszarach tematycznych oraz wsparcia superwizyjnego dla specjalistów zatrudnionych w PPP.

W II kwartale 2024 roku (28 maja i 25 czerwca) w ramach Sieci Współpracy zostały zorganizowane dwa spotkania, podczas których omówiono zagadnienia dotyczące zastosowania przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego w praktyce orzeczniczej poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Tematyka spotkań obejmowała następujące zagadnienia:

Moduł 1. Kodeks prawa rodzinnego i opiekuńczego

• instytucja rodzica/opiekuna prawnego/rodzica zastępczego/pieczy zastępczej – prawa
    i obowiązki;
  • sytuacja dziecka w przypadku separacji, rozwodu, ograniczenia prawa rodzicielskiego
  • instytucja rodziny zastępczej/pieczy zastępczej

Moduł 2. Zastosowanie przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego w praktyce ppp

• rodzic a opiekun prawny – w praktyce poradni;
  • wniosek do ppp o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – informacje praktyczne;
  • wydanie orzeczenie w sytuacji separacji, rozwodu, ograniczenia prawa rodzicielskiego;
  • zapisy orzeczenia dot. przedstawicieli prawnych;
  • decyzja o rozpoczęciu pracy z dzieckiem.

Podczas pierwszego spotkania omówione zostały aspekty teoretyczne powyższych zagadnień, natomiast podczas drugiego spotkania prowadzący – Pani Magdalena Aksamitowska-Kobos – Dyrektor Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu, uczestniczka projektu Model Wsparcia Międzysektorowego oraz Pan Mariusz Wielebski – dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Pabianicach, koordynator przedsięwzięcia grantowego w projekcie Szkolenia i doradztwo dla kadr poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, wyczerpująco odpowiedzieli na pytania uczestników Sieci dotyczące właśnie zastosowania przepisów k.r.o. w praktyce poradni.

Zespół WDPP serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom Sieci za udział w spotkaniach, cenną wymianę doświadczeń i praktyk stosowanych w poradniach i zaprasza do udziału w spotkaniach Sieci w nowym roku szkolnym 2024/2025.

Poniżej do pobrania materiały merytoryczne z obu spotkań wraz ze wzorami dokumentów.

Załączniki:

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa