
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński i Cyprian Kamil Norwid – to nie tylko nazwiska z kart podręczników. Wieszczowie na trwałe zapisali się w zbiorowej świadomości Polaków. Czy jednak dorobek literacki tych twórców może być dziś równie atrakcyjny dla młodego człowieka, jak to było dwa wieki temu? Współcześnie stykamy się przecież z zupełnie innymi problemami, nasze rozumienie narodu i wolności również przeszło wiele dramatycznych metamorfoz.
Aby przekazać nauczycielom metody nauczania dzieł Wieszczów rezonujące z wrażliwością młodego człowieka, Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza wszystkich zainteresowanych nauczycieli na konferencję „Poezja Wieszczów odczytana na nowo”. Odbędzie się ona 10 kwietnia (czwartek) w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji przy Alejach Ujazdowskich 28 w Warszawie.
W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- czy system wartości utrwalony w dziełach, takich jak Dziady, Kordian czy Promethidion, pozostaje aktualny;
- jak sprawić, aby młody człowiek, uformowany przez współczesne formy przekazu, znalazł w dziełach Wieszczów treści rezonujące z jego doświadczeniem oraz życiowymi dążeniami;
- w jaki sposób przełożyć romantyczne wyobrażenia o polskości, wolności oraz odpowiedzialności za wspólnotę na kategorie współczesnego świata.
Prelegenci wprowadzą uczestników w problematykę związaną z dziedzictwem i aktualnością poezji Wieszczów, a następnie przedstawią szereg nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych.
Elektroniczny formularz rejestracji