Serdecznie zapraszamy na szkolenie on-line (6 godz. dydaktycznych) na temat: Zmiany w organizacji pracy szkół i przedszkoli związane z zapewnieniem przez JST kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi i uczniami z Ukrainy – podstawy prawne, wyzwania i rozwiązania.
Szkolenie dotyczy realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2022, poz.583).
Adresaci szkolenia: pracownicy jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialni za realizację zadań oświatowych.
Cel szkolenia: Przekazanie uporządkowanej wiedzy z zakresu zadań samorządu w zakresie form pomocy obywatelom Ukrainy związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami.
Po szkoleniu uczestnik:
- zna rodzaje pomocy, jakie może podejmować samorząd terytorialny w celu zapewnienia odpowiednich warunków realizacji zadań z zakresu kształcenia, wychowania i opieki na dziećmi i uczniami,
- potrafi reagować na bieżące potrzeby zgłaszane przez podległe jednostki oświatowe w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków realizacji zadań z zakresu kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom,
- potrafi przygotować projekty podstawowych aktów prawnych niezbędnych do zapewnienia pomocy dzieciom z Ukrainy.
Program szkolenia:
- Wybrane rozwiązania legislacyjne ukierunkowane na udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:
a) omówienie, dla kogo jest skierowana ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
b) formy pomocy zapewnionej przez wojewodów, samorząd terytorialny i inne podmioty,
c) niektóre uprawnienia obywateli Ukrainy przebywających legalnie na terytorium RP, w tym prawo do pracy i nauki. - Nowe zadania oświatowe organów samorządu terytorialnego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy w zakresie organizacji kształcenia:
a) zasady przyjmowania do szkół i przedszkoli dzieci z Ukrainy,
b) zapewnienie dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego,
c) pomoc psychologiczno-pedagogiczna, w tym zajęcia wyrównawcze,
d) tworzenie oddziałów przygotowawczych,
e) zatrudnienie nauczycieli,
f) zmiany w organizacji pracy szkół,
g) tworzenie innych poza szkołami i przedszkolami lokalizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych podporządkowanych szkołom. - Zadania związane z realizacją zadań związanych z dożywianiem uczniów, dowożeniem do szkół i przedszkoli, przyznawaniem stypendiów, zapewnieniem opieki świetlicowej.
- Źródła finansowania dodatkowych zadań oświatowych związanych z organizacją kształcenia, wychowania i opieki dzieciom z Ukrainy. Zmiany w planach finansowych szkół.
- Problemy, wyzwania, rozwiązania.
Przykłady wzorów aktów prawnych wymaganych przy realizacji dodatkowych zadań, w tym: dotyczące zmian w budżetach jednostek samorządowych, przyznawania stypendiów, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej, zwolnienie z opłat za świadczenia przedszkoli, zwolnienie z podatku od nieruchomości, bony komunalne, zmian w statutach szkół, inne inicjatywy JST.
Czas trwania szkolenia on-line: 6 godzin dydaktycznych.
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób w grupie.
Szkolenie realizowane jest na platformie ZOOM.
Terminy szkolenia:
- 27 kwietnia 2022 r.
- 6 maja 2022 r.
- 12 maja 2022 r.
- 18 maja 2022 r. – dwie grupy
- 19 maja 2022 r.
- 20 maja 2022 r.
- 25 maja 2022 r. – dwie grupy
- 1 czerwca 2022 r.
Rekrutacja na szkolenie on-line
W sprawach rekrutacji i organizacji szkoleń osobą odpowiedzialną i uprawnioną do kontaktów jest Piotr Matuszak – tel. 22 345 37 00 wew. 333.
Szkolenia on-line organizowane są w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – II etap” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, w ramach Osi Priorytetowej II, Działania 2.10, Program Operacyjny WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ na lata 2014–2020.