W dniach 11-12 i 12- 13 września 2011 r. zorganizowano w ramach projektu "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół ze szczególnym uwzględnieniem II i IV etapu edukacyjnego" szkolenie pt. „Organizacja pracy szkoły od 1 września 2012 roku” adresowane do pracowników nadzoru pedagogicznego i systemu doskonalenia. Z zaproszenia skorzystało 207 wizytatorów, konsultantów i doradców metodycznych z całej Polski.
Program szkolenia obejmował 10 godzin zajęć:
– wykłady na temat zmian organizacyjnych wynikających z przepisów prawa oraz zasad budowania arkusza organizacji pracy szkoły,
– ćwiczenia warsztatowe z budowania szkolnych planów nauczania dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W dniach 18-20, 25-27 oraz 28-30 września 2011r. odbyły się szkolenia pt: „Konstruowanie programów nauczania kształcenia ogólnego zgodnych z nową podstawą programową”.
W zajęciach, obejmujących 20 godzin wykładów i ćwiczeń, wzięło udział 317 nauczycieli szkół wszystkich typów z całej Polski. Program obejmował następujące zagadnienia:
- Nauczyciel – rzeczywistym twórcą programu nauczania, czyli o różnych aspektach nowej podstawy kształcenia ogólnego,
- Podstawa programowa – jako fundament projektowania dydaktycznego,
- Tworzenie programu nauczania. Działania nauczyciela „krok po kroku",
- Autoocena i recenzowanie programów nauczania,Program a proces dydaktyczny,
- Ewaluacja i modyfikacja programu nauczania.
Uczestnicy szkolenia pracowali nad zagadnieniami dotyczącymi tworzenia programów nauczania, mieli także możliwość korzystania z publikacji, zawierających komentarze do nowej podstawy programowej. Uzupełnieniem warsztatów była prezentacja na temat portalu Scholaris, jako narzędzia przydatnego w nauczaniu.
Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
ze szczególnym uwzględnieniem II i IV etapu edukacyjnego