Ośrodek Rozwoju Edukacji zakończył realizację zaplanowanych w 2010 r. konkursów na opracowanie programów nauczania: edukacji wczesnoszkolnej, edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, etyki, zajęć komputerowych i informatyki oraz przedmiotów artystycznych.
Edukacja wczesnoszkolna | rozstrzygnięcie konkursu |
Edukacja dla bezpieczeństwa | unieważnienie konkursu |
Wychowanie fizyczne | unieważnienie konkursu |
Wychowanie do życia w rodzinie | rozstrzygnięcie konkursu |
Etyka | rozstrzygnięcie konkursu |
Zajęcia komputerowe i informatyka | unieważnienie konkursu |
Przedmioty artystyczne | unieważnienie konkursu |
Nagrodzono następujące prace i ich autorów:
Etyka: „Ludzkie ścieżki" – kompleksowy program nauczania etyki na II, III i IV poziomie edukacyjnym
Anna Ziemska – Absolwentka Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, Polonistyki UW oraz studiów podyplomowych – Studium Pedagogiki Niezależnej w ISNS UW i Wiedzy o Kulturze w IBL PAN. Nauczycielka etyki od ponad 11 lat, uczy etyki, języka polskiego i WOK-u w Szkołach Fundacji Szkolnej w Warszawie. Należy do grupy liderów przygotowującej i przeprowadzającej warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli zatrudnionych w Fundacji Szkolnej. Uczestniczyła w spotkaniach Koła Nauczania Filozofii i Etyki w szkole, działającego przy PTF. Autorka programów nauczania etyki w klasach I-III – „Elementarz etyki" oraz w klasach IV-VI – „Ścieżki wiodące ku dobru".
Łukasz Malinowski – Absolwent Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego (w ramach tych studiów zdobył tytuł magistra filozofii w Instytucie Filozofii UW oraz tytuł magistra socjologii w Instytucie Socjologii UW), obecnie doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN. Nauczyciel etyki od 4 lat, uczy etyki w Szkołach Fundacji Szkolnej w Warszawie. Należy do grupy liderów przygotowującej i przeprowadzającej warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli zatrudnionych w Fundacji Szkolnej.
Edukacja wczesnoszkolna: Nowoczesna Edukacja – szkoła w działaniu
Marzena Kędra – Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Moszczance. Honorowy Profesor Oświaty, wiceprzewodnicząca Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta. Autorka i realizatorka wielu programów oraz projektów edukacyjnych, w tym projektu dotyczącego współpracy międzynarodowej nagrodzonego przez Marszałka Województwa Opolskiego. Laureatka licznych nagród. W 2000 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ostatnio uzyskała tytuł „ Dyrektora Roku 2010” woj. opolskiego, wygrała wojewódzki etap konkursu MEN i ORE „Szkoła Obywateli” w kategorii szkół podstawowych. Stypendystka Fundacji Batorego (odbyła staż pedagogiczny w Lizbonie). Autorka licznych publikacji o tematyce edukacyjnej. Program Nowoczesna Edukacja-Szkoła w działaniu realizowany jest w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance. Szkoła otrzymała za realizację zadań opisanych w programie III nagrodę w ogólnopolskim konkursie Ministra Edukacji Narodowej „Otwarci na zmiany”.
Wychowanie do życia w rodzinie: Program zajęć edukacyjnych dla II, III i IV etapu edukacyjnego
Grażyna Skirmuntt – Z wykształcenia biolog, nauczyciel biologii i wychowania do życia w rodzinie w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu. Od 2000 roku nauczyciel doradca metodyczny z biologii i przedmiotów pokrewnych w Zabrzu.
Autorka i współautorka:
- programu nauczania biologii (DKOS-4015-5/02),
- cyklu podręczników z biologii dla zakresu podstawowego i rozszerzonego liceum ogólnokształcącego, technikum i liceum profilowanego,
- artykułów i publikacji zwartych zawierających materiały metodyczne i dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli,
- cyklu „Ekologia w Gimnazjum. Multimedialny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych”,
- nowej podstawy programowej z biologii.
Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
ze szczególnym uwzględnieniem II i IV etapu edukacyjnego