Raport przedstawia zbiorcze wyniki badań ankietowych przeprowadzonych we wszystkich młodzieżowych ośrodkach wychowawczych w Polsce. Badania dotyczyły działań z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego nieletnich przebywających w tego typu placówkach i pozwoliły przybliżyć problematykę zaburzeń zdrowia psychicznego oraz zobrazować skalę tego zjawiska.
W publikacji przedstawiono genezę i katalog problemów zdrowia psychicznego nieletnich, działania profilaktyczne podejmowane przez placówki oraz opisano instytucje, z którymi współpracują ośrodki. W treści raportu zawarto również opinie dyrektorów ośrodków dotyczące dostępu do specjalistycznej opieki psychiatrycznej oraz liczby wychowanków wykazujących tego typu problemy na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W końcowej części opracowania przedstawiono formy doskonalenia zawodowego w zakresie zapobiegania problemom zdrowia psychicznego wychowanków, z jakich korzystali pracownicy młodzieżowych ośrodków wychowawczych w 2020 roku.
Było to ostatnie spośród pięciu badań realizowanych w kontekście założeń Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 przez Wydział Resocjalizacji i Socjoterapii Ośrodka Rozwoju Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.