Podsumowanie działań w Polsce było celem spotkania online, w którym uczestniczyli partnerzy międzynarodowego projektu Convoi 77. Zorganizowano je 27 stycznia, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.
Spotkanie poprowadziła koordynator projektu w Polsce Aleksandra Engler-Malinowska. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Convoi 77 przekazał informację o realizacji projektu na świecie.
Podczas spotkania odbyła się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ambasady Francji w Polsce, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Wydarzenie było również okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami i dzielenia się wrażeniami. Na zakończenie wirtualnie wręczono dyplomy nauczycielom i uczniom.
Projekt Convoi 77 upamiętnia ofiary Transportu 77. Był to ostatni wielki transport przewożący 1306 mężczyzn, kobiet i dzieci z Drancy we Francji do Auschwitz 31 lipca 1944 r. Stowarzyszenie ma na celu upowszechnianie wiedzy o osobach deportowanych po to, by pamięć o nich, ich historie i losy przetrwały.
Współpraca Ośrodka Rozwoju Edukacji w międzynarodowych projektach mających na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu sięga 2004 roku, od kiedy instytucja realizuje − poprzez projekt „Zachować Pamięć” − zobowiązania wynikające z umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Przygotowuje i wspiera polskich nauczycieli poprzez program „Bliżej Siebie”, zapraszając co roku grupy edukatorów na seminarium kontaktowe do Instytutu Yad Vashem, który jest głównym partnerem w tym zakresie.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu „Zachować pamięć” pod adresem polska-izrael.edu.pl.