Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2023 r., poz. 183)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2023 r., poz. 1119(otwórz w nowym oknie)) określa podstawy programowe kształcenia w dziewięciu nowych zawodach: administrator produkcji filmowej i telewizyjnej; animator rynku książki; operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego; operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami; pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami; technik animacji filmowej; technik aranżacji wnętrz; technik gospodarki odpadami; technik przemysłu drzewnego.
Ponadto rozporządzenie wprowadza zmianę dotychczasowych nazw dwóch branż, tzn. „branża poligraficzna” otrzymała nazwę „branża poligraficzno-księgarska”, a „branża chemiczna” – nazwę „branża chemiczna i ochrony środowiska”.
Wprowadzenie nowych zawodów oraz zmiany dotychczasowych nazw branż, jak również dokonanie zmian w podstawach programowych, nastąpiło na wnioski ministrów właściwych dla tych zawodów.
W związku z powyższym zmiany dokonano w:
- załączniku nr 1 (branża audiowizualna) – poprzez określenie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach:
- administrator produkcji filmowej i telewizyjnej,
- technik animacji filmowej,
- załączniku nr 2 (branża budowlana) – poprzez określenie nowej podstawy programowej kształcenia w zawodzie:
- technik aranżacji wnętrz,
- załączniku nr 4 (branża chemiczna i ochrony środowiska) – poprzez określenie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach:
- operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
- pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami,
- technik gospodarki odpadami,
- załączniku nr 5 (branża drzewno-meblarska) – poprzez określenie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach:
- operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego,
- technik przemysłu drzewnego,
– a także poprzez uchylenie podstawy programowej kształcenia w zawodzie mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej (ten zawód zastąpiono zawodem operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego),
- załączniku nr 11 (branża handlowa), w którym:
– podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik księgarstwa (kwalifikacje: HAN.01, HAN.03) została uchylona,
– w podstawie programowej kształcenia w zawodzie sprzedawca część MOŻLIWOŚCI PODNOSZENIA KWALIFIKACJI W ZAWODZIE otrzymała brzmienie „Absolwent szkoły… może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik księgarstwa po potwierdzeniu kwalifikacji PGF.10. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego”,
– w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik handlowiec część MOŻLIWOŚCI PODNOSZENIA KWALIFIKACJI W ZAWODZIE otrzymała brzmienie „Absolwent szkoły… może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik księgarstwa po potwierdzeniu kwalifikacji PGF.10. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej”,
- załączniku nr 21 (branża poligraficzno-księgarska) – poprzez określenie nowej podstawy programowej kształcenia w zawodzie:
- animator rynku książki,
– a także poprzez dodanie podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik księgarstwa (kwalifikacje: HAN.01, PGF.10).
W przypadku zawodu mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej kształcenie, rozpoczęte przed dniem 1 września 2023 r. w branżowej szkole I stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych, ma być prowadzone według dotychczasowej podstawy programowej do zakończenia cyklu kształcenia.
W przypadku zawodu technik księgarstwa, w którym wyodrębniono kwalifikacje HAN.01. i HAN.03., kształcenie rozpoczęte przed dniem 1 września 2023 r. w technikum, w branżowej szkole II stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych ma być prowadzone według dotychczasowej podstawy programowej do zakończenia cyklu kształcenia.
Źródło:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego. Dz.U. z 2023 r., poz. 1119.