Dziś ostatni dzień roku 2024. Był to dla nas czas wytężonej pracy, której przyświecała idea 285 SCWEW. Dziś wiemy, że jesteśmy o kilka kroków bliżej, by ten cel osiągnąć, niż 12 miesięcy wcześniej. Finał roku to chwila na podsumowania. Możemy pochwalić się długą listą sukcesów – wymienimy tylko kilka najważniejszych.
Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie decyzja o realizacji projektu „Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą” podpisana przez MEN 28 marca 2024 r. Kolejny ważny krok stanowiło nawiązanie ścisłej współpracy z Liderami 23 SCWEW-ów, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie założeń dotyczących realizacji planowanych grantów. Praca nad procedurami konkursowymi to również istotny czas w pracy zespołu projektowego.
20 września zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych koncepcją SCWEW na ogólnopolską konferencję „Rola Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą w budowaniu dostępnej szkoły”, w której udział wzięło 670 przedstawicieli środowiska edukacyjnego i organów prowadzących.
Na przypomnienie zasługuje także cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych, które zrealizowaliśmy wspólnie z ekspertami Centrum Koordynującego SCWEW. W trakcie 7 spotkań przedstawione zostały różne aspekty funkcjonowania SCWEW oraz specjalistycznego wsparcia dla przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Centrum Koordynujące SCWEW to nowo powstały wydział w Ośrodku Rozwoju Edukacji, z którym planujemy przygotować kolejne wydarzenia o charakterze informacyjno-promocyjnym.
Skrzydeł dodają nam słowa uznania na temat naszych dotychczasowych działań. Wielkie znaczenie ma także nagroda za szczególny wkład we wsparcie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, która pełniła w latach 2021–2023 funkcję Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą. Ośrodek Rozwoju Edukacji otrzymał także w związku z realizacją projektu SCWEW nominację do Nagrody Inteligentnego Rozwoju – adresowaną do innowatorów, osób i organizacji, których sposób działania i myślenia wpływa na rozwój społeczny.
Kończąc ten rok, śmiało patrzymy w kierunku następnego. A przed nami:
- konkurs grantowy mający na celu wyłonienie 285 SCWEW,
- cykl działań upowszechniających przed kolejnymi edycjami konkursu grantowego,
- konferencja inaugurująca projekt – czyli 3xR: rekomendacje, relacje oraz rozwój SCWEW.
A to wszystko, aby zrealizować cel, który pozostaje niezmienny – utworzenie 285 SCWEW w całej Polsce. Dotychczasowe hasło przewodnie projektu również pozostaje aktualne: „Czas na SCWEW-y – dzieci czekają!”.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej projektu oraz profilu Facebook.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #SCWEW #ORE