Przedstawiciele zespołu projektowego „Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą” i Wydziału – Centrum Koordynującego SCWEW wzięli udział w konferencji informacyjno-szkoleniowej „Technologie wspomagające w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością”. Odbyła się ona 9 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. Zorganizowały ją Ośrodek Wsparcia i Testów w Białymstoku (OWiT) oraz Oddział Podlaski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji programu PFRON pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”.
Podczas konferencji omówiono zakres działalności OWiT, który dotyczy wsparcia sprzętowego dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Formuła działania ośrodków jest istotna z perspektywy projektowania inkluzyjnych rozwiązań na poziomie lokalnym, które powinny być w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Podczas wystąpień jednoznacznie wybrzmiało, że technologie asystujące są niezbędne w procesie włączenia wszystkich osób.
W szerszym kontekście pomocy udzielanej przez instytucje i organizacje działające na rzecz dziecka i rodziny nie tylko przedsięwzięcia OWiT, lecz także oferta specjalistycznych centrów wspiera edukację włączającą. W ramach działań na rzecz kadry przedszkoli i szkół ogólnodostępnych SCWEW również realizują wsparcie sprzętowe, prowadzą pokazy i instruktaże. Nadrzędne dla specjalistycznych centrów są poprawa funkcjonowania ucznia oraz praca z całym zespołem klasowym, co ma służyć polepszeniu dostępności procesu edukacyjnego w grupie czy klasie. SCWEW uwzględniają jednostkowe potrzeby i przygotowują ofertę, która ma zwiększyć efektywność edukacji dla wszystkich uczniów. Specjalistyczny sprzęt staje się nieodzownym elementem wykorzystywanym podczas zajęć i lekcji ze zróżnicowaną grupą/klasą.
Należy podkreślić, że doświadczenia OWiT, związane z doborem, testowaniem i wypożyczaniem sprzętu specjalistycznego, technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich otoczenia, stanowią uzupełnienie działań SCWEW. Dostrzegamy możliwości, jakie wiążą się ze współpracą tych zespołów w zakresie odpowiadania na różnorodne potrzeby i tworzenia adekwatnego wsparcia.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #SCWEW #ORE