W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku 18 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja poświęcona wyrównywaniu szans edukacyjnych i rozwojowych. Organizatorem wydarzenia było Kuratorium Oświaty w Lublinie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele placówek kształcenia specjalnego z kilkunastu powiatów województwa lubelskiego.
Tematyka konferencji koncentrowała się na prezentacji koncepcji zmian w obszarze pracy ze zróżnicowaną grupą uczniów. Zagadnienie dotyczące pracy nauczycieli w klasie zróżnicowanej przedstawiła dr hab. Ewa Domagała-Zyśk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W swojej prezentacji zwróciła szczególną uwagę na stosowanie przez nauczycieli zasad projektowania uniwersalnego. Taki zabieg zapewni wszystkim uczniom łatwy dostęp do prezentowanych treści, a nauczycielom adekwatny do potrzeb grupy dobór metod pracy oraz ocenianie uczniów. Kontekst planowanych oraz już realizowanych zmian w oświacie przedstawił Jan Kosiński-Gortych z Ministerstwa Edukacji Narodowej. W wystąpieniu omówił, jakie formy wsparcia otrzymają nauczyciele, aby jeszcze lepiej rozpoznawać potrzeby uczniów i dbać o ich wszechstronny rozwój. Wśród planowanych form wsparcia szkół wskazał Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą (SCWEW). Temat specjalistycznego wsparcia realizowanego przez SCWEW kontynuowała Agnieszka Pietryka, kierowniczka projektu ORE Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą. Omówiła najważniejsze wnioski wynikające z pilotażu, podkreślając wysoką ocenę działania 23 SCWEW, ich zaangażowanie we współpracę z nauczycielami, specjalistami, dyrektorami oraz rodzicami. Działania dotychczasowych specjalistycznych centrów dobrze wpisały się w obszar wsparcia, a zatem niezbędny jest dalszy rozwój sieci SCWEW. Istotnym elementem tej sieci powinna być współpraca zarówno liderów i ekspertów SCWEW, jak również współpraca z innymi instytucjami.
Ważnym czynnikiem warunkującym efektywność wsparcia jest zaangażowanie środowiska. Kierownik projektu podziękowała Annie Tusińskiej, starszemu wizytatorowi Kuratorium Oświaty w Lublinie za tworzenie przestrzeni współpracy na terenie województwa, budowane dobrych relacji oraz docenianie osób i instytucji, które aktywnie działają na rzecz rozwoju wszystkich uczniów.
Rangę wydarzenia i jego znaczenie dla rozwoju oświaty podkreślali uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Powiatu Świdnickiego oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Wspomagania KO w Lublinie Aleksandra Sępoch. O efektach działania SCWEW w Świdniku opowiedziała Liderka Elżbieta Krupa. W swoim wystąpieniu wskazała, że SCWEW to szansa rozwoju dla szkoły specjalnej oraz nauczycieli i specjalistów tam pracujących. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć zmodernizowaną placówkę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku, w którym funkcjonował SCWEW. Placówka zyskała nowoczesną przestrzeń i zwiększyła swoje zasoby do dalszego realizowania wsparcia. Zebrani zostali także zapoznani z zasobami oraz ofertą OWiT w Świdniku.
Uczestniczący w spotkaniu dyrektorzy szkół i placówek specjalnych byli zainteresowani harmonogramem konkursu grantowego, w którym podano przybliżony czas ogłaszania kolejnych edycji konkursu na utworzenie kolejnych SCWEW. Dzielili się swoimi obawami dotyczącymi spełnienia wymagań i podjęcia niełatwego zadania w zakresie wsparcia przedszkoli i szkół ogólnodostępnych.
Kierownik projektu Agnieszka Pietryka wskazała, co na obecnym etapie można zrobić, aby stać się jednym z 285 SCWEW:
- Weź udział w konferencji 18.06.2024 r.
- Zastanów się i pomyśl! Może warto spróbować?
- Masz 5 odważnych osób w Twojej szkole? To mamy SCWEW!
- Rozejrzyj się wokół, nie jesteś sam! Potrzebujesz partnerów: PPP, PDN, OWiT oraz 5 przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Poszukaj partnerów także w sąsiednich powiatach?
- Zastanówcie się wspólnie co razem możecie zrobić, jakie są wasze potrzeby, zasoby, cele!
- Porozmawiaj z Organem prowadzącym – SCWEW to część usług społecznych!
- Weź udział w I edycji działań upowszechniających
- Jeszcze się zastanawiasz, to dobrze – bo mamy jeszcze 3 kolejne tury!
Dyrektorom i nauczycielom, którzy zastanawiają się nad udziałem w konkursie grantowym Agnieszka Pietryka dedykowała cytat: Kiedyś się bałem i nie robiłem, dziś się boję, ale robię. (Jacek Walkiewicz).
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #SCWEW #ORE