Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym
Projekt systemowy realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, w ramach Priorytetu III, Działania 3.1, Poddziałania 3.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013
{module Zarządzanie oświatą|rounded}
Artykuł o strategiach oświatowych
(piątek, 1 kwietnia 2011)
Informujemy, że na łamach Pisma Samorządowego Wspólnota z 26.03.2011 (NR 13/1019) ukazał się artykuł Rafała Stanka „Badania gminnych strategii oświatowych”, w którym autor prezentuje badania prowadzone w ramach projektu oraz najważniejsze wnioski z tych badań.
Kopia artykułu do pobrania
______________________________________________________________________
Spotkanie ekspertów projektu „Zarządzanie Oświatą"
(czwartek, 31 marca 2011)
W dniu 28.03.2011 w godzinach 11.00-14.00 w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyło się spotkanie dla ekspertów ds. opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe wyłonionych w projekcie Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym. Więcej…
______________________________________________________________________
Komunikat w sprawie wyników naboru ekspertów
(piątek, 18 marca 2011)
ds. opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe
-
Informujemy, że do dnia 14.03.2011 do Ośrodka Rozwoju Edukacji nadesłano 163 formularze aplikacyjne, które poddano weryfikacji pod kątem spełniania przez kandydatów na ekspertów wymagań niezbędnych i dodatkowych wymienionych w ogłoszeniu. W wyniku przeprowadzonego naboru, do współpracy w realizacji projektu mogą zostać zaproszone osoby, które spełniły niezbędne minimum wymagań, wymienione na zamieszczonej poniżej liście.
-
Osoby wyłonione w naborze powiadomimy o rezultacie naboru w indywidualnej korespondencji drogą elektroniczną.
-
Ekspertów wyłonionych w naborze zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 28.03.2011 w godzinach 11.00-14.00 w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie Al. Ujazdowskie 28.
Celem spotkania będzie prezentacja założeń i dotychczasowych rezultatów projektu oraz omówienie warunków dalszej współpracy.
-
Na spotkanie informacyjne eksperci przyjeżdżają na koszt własny.
-
Uczestnicy spotkania otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział w spotkaniu.
Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu wyłonionych w naborze ekspertów za pomocą formularza elektronicznego, do dnia 23.03.2011.
______________________________________________________________________
OGÓLNOPOLSKIE KONFERENCJE „Planowane zmiany w oświacie, a lokalne i regionalne strategie oświatowe"
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konferencjach „Planowane zmiany w oświacie, a lokalne i regionalne strategie oświatowe”, które odbędą się w miesiącach kwiecień-maj 2011 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, przy Al. Ujazdowskich 28, Aula – II piętro.
Więcej…
______________________________________________________________________
OGŁOSZENIE
o naborze ekspertów
ds. opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe
Ośrodek Rozwoju Edukacji z siedzibą w Warszawie, Beneficjent projektu systemowego „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, w ramach Priorytetu III, Działania 3.1, Poddziałania 3.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013
ogłasza nabór kandydatów na ekspertów ds. opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe.
Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji ekspertów zawarte zostały w Załączniku nr 1 „Wymagania formalne i kompetencje ekspertów ds.opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe w projekcie Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym”.
Do ogólnych zadań ekspertów zaangażowanych w realizację w/w projektu będzie należało w szczególności:
-
udział w opracowaniu koncepcji szkoleń;
-
udział w przygotowaniu, opracowaniu i konsultowaniu, programów, materiałów i narzędzi szkoleniowych;
-
udział w spotkaniach roboczych;
-
udział w pilotażu szkoleń;
-
zapewnienie wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń;
-
udział w działaniach ewaluacyjnych.
Osoby zainteresowane przedmiotową współpracą proszone są o wypełnienie i przesłanie na adres Ośrodka Rozwoju Edukacji, formularza zgłoszeniowego, stanowiącego załącznik nr 2 do ogłoszenia dostępnego od 28.02.2011 do 14.03.2011 roku na stronie
www.ore.edu.pl, na adres mailowy menadżera projektu:
hanna.bugajska@ore.edu.pl
bądź dostarczenie wydrukowanego formularza zgodnego z załącznikiem nr 2 do Ośrodka Rozwoju Edukacji, Al. Ujazdowskie 28, 00–478 Warszawa do dnia 14.03.2011 r. (liczy się data wpływu).
Załączniki:
Załącznik nr 1 – Wymagania formalne i kompetencje ekspertów ds. opracowania koncepcji szkoleń oraz przygotowania materiałów szkoleniowych, a także zapewnienia wsparcia merytorycznego realizatorowi szkoleń dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych, odpowiedzialnych za sprawy oświatowe w projekcie Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym”.
Nabór zakończony
______________________________________________________________________
Raporty z badań strategii oświatowych gmin, powiatów i województw
Informujemy, że w zakładce „
Materiały do pobrania” zamieszczono raporty z przeprowadzonych w 2010 roku badań strategii oświatowych polskich samorządów:
-
Raport. Analiza gminnych strategii oświatowych. Rafał Stanek
-
Raport. Analiza powiatowych strategii oświatowych. David Toft
-
Raport. Analiza strategii regionalnych w zakresie oświaty. Adam Stachel
Raporty wraz z załącznikami zawierają szereg użytecznych materiałów, które mogą być wykorzystane przez samorządy terytorialne w procesie planowania strategicznego.
Na szczególną uwagę zasługują zbadane i opisane w raportach przykłady dobrych praktyk w zakresie opracowania i wdrażania lokalnych i regionalnych strategii rozwoju oświaty.
Zachęcamy do lektury raportów i przesyłania ewentualnych uwag i spostrzeżeń na adres Zespołu Projektu Doskonalenie strategii rozwoju oświaty na poziomie regionalnym i lokalnym .
W dniach 2-3 grudnia 2010 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla pracowników samorządu terytorialnego zaangażowanych w opracowanie i realizację samorządowych strategii oświatowych.
Celem spotkania było upowszechnienie rezultatów badań prowadzonych w ramach projektu systemowego Doskonalenie strategii zarządzania oświata na poziomie regionalnym i lokalnym.
Dodatkową korzyścią ze spotkania była możliwość prowadzenia konsultacji i wzajemnej wymiany doświadczeń wśród samorządowców bezpośrednio zaangażowanych w proces realizacji strategii oświatowych.
Program spotkania obejmował dodatkowo prezentacje i dyskusje dotyczące strategicznych zagadnień:
– uwarunkowań demograficznych samorządowych strategii oświatowych,
– skutków organizacyjnych obniżenia wieku szkolnego i rekrutacji 6-latków do szkół podstawowych w latach 2011 i 2012.
W spotkaniu wzięło udział 51 uczestników.
Ze strony organizatorów w spotkaniu uczestniczyli:
Maria Branecka-Pełnomocnik ds. projektów systemowych ORE
Andrzej Urmański – Naczelnik wydziału w Departamencie Strategii MEN
Członkowie zespołu projektu ORE: Hanna Bugajska, Ewelina Tomczuk, Aleksander Ławiński
Członkowie zespołu projektu UW: dr Jan Herczyński , Adam Stachel, Rafał Stanek, David Toft, Tony Levitas, Wojciech Paciorkiewicz, Aneta Sobotka, Joanna Kielan, Ryszard Gielecki
Prelegenci:
Dorota Gnacik – Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświatowych w Tychach
Dr Dorota Węziak-Białowolska – SGH
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom spotkania, którzy pomimo trudności komunikacyjnych związanych z atakiem zimy, dotarli na miejsce spotkania i wzięli udział w prezentacjach i dyskusjach, wnosząc cenny wkład w realizacje projektu.
W imieniu Zespołu Projektu
Aleksander Ławiński
koordynator projektu