W dniach 10–11 maja 2021 r. odbyło się czternaste spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla wizytatorów ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych (SPE), wskazanych przez kuratorów oświaty. Organizatorem spotkania był Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Ośrodka Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Po raz kolejny, z uwagi na sytuację epidemiczną, uczestnicy spotkali się w przestrzeni wirtualnej.
W spotkaniu wzięli udział:
przedstawiciele Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej MEiN:
- Marzenna Habib – Zastępca Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej
- Helena Maryjanowska – Naczelnik Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych
- Elżbieta Neroj – Radca Generalny Ministra
- Jan Kosiński-Gortych – Radca Ministra
- Marzenna Czarnocka – Ekspert MEiN
- Beata Jachimczak – Ekspert MEiN
- Grzegorz Pochopień – Ekspert MEiN
- Małgorzata Dońska-Olszko – Ekspert MEiN
przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji:
- Wiesław Poleszak – Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Monika Dobrowolska – Kierownik Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych
- Agnieszka Woroniecka-Borowska – specjalista w Wydziale Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych
przedstawiciele kuratoriów oświaty (KO) z 16 województw.
W pierwszym dniu spotkania stworzono uczestnikom przestrzeń do wymiany doświadczeń dotyczących realizacji nadzoru pedagogicznego w odniesieniu do organizacji kształcenia specjalnego oraz edukacji włączającej w okresie nauki zdalnej.
Drugi dzień spotkania poświęcono prezentacji zmian systemowych w oparciu o Model „Edukacji dla Wszystkich” ze szczególnym naciskiem na obszary istotne z punktu widzenia sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz dyskusji i wymianie spostrzeżeń dotyczących zaprezentowanych zmian systemowych.
Ponadto uczestniczkom spotkania zostały zaprezentowane kwestie dotyczące założeń Środowiskowego Modelu Wczesnego Wspomagania Rozwoju skoncentrowanego na rodzinie i zintegrowanego sektorowo, w szczególności dotyczące: polityki i praktyki w zakresie wczesnej edukacji i wsparcia dziecka i rodziny, działań podejmowanych w różnych sektorach i przy dostępnych zasobach, propozycji nowych rozwiązań pozwalających na budowanie zintegrowanego systemu wsparcia.
W trakcie spotkania stworzono przestrzeń do dzielenia się wiedzą oraz wymiany doświadczeń, zadawania pytań ekspertom i wyjaśniania wątpliwości pojawiających się w codziennej pracy wizytatorów ds. SPE. Helena Maryjanowska – Naczelnik Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki podjęła dialog z uczestnikami spotkania, który pozwolił doprecyzować szczegóły organizacji kształcenia specjalnego wynikające z przepisów prawa.