
Zapraszamy nauczycieli i uczniów na największe plenerowe święto nauki w Europie – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja odbędzie się 10 maja na PGE Narodowym, w godzinach 11:00–20:00. Dla uczestników przygotowano 690 pokazów w 185 piknikowych namiotach, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. Wstęp jest wolny.
Hasło 28. edycji to „Ale Kosmos!”. Inspiracją tematyczną jest zbliżający się lot polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Lot budzi ogromne emocje – nawet ci, którzy zwykle twardo stąpają po ziemi, coraz częściej spoglądają w niebo. Wątki dotyczące Kosmosu można doskonale wykorzystać podczas nauczania przedmiotów ścisłych. Są atrakcyjne dla młodzieży i mogą zainspirować uczniów do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią.
Warto wybrać się na Piknik Naukowy prywatnie lub z uczniami, ponieważ taka wizyta gwarantuje dużą dawkę wiedzy oraz nowych pomysłów do wykorzystania na lekcji. Na przygotowanych stanowiskach można doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać doświadczenia.
Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji, między innymi:
- kapsuła, którą podróżował polski astronauta Mirosław Hermaszewski;
- 16 łazików kosmicznych – profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania;
- 12 stanowisk, na których można zobaczyć i zbudować rakiety;
- 9 stanowisk poświęconych robotom działającym na Ziemi;
- teleskopy, satelity i inne technologie, które pomagają ludziom badać Kosmos.
Wiele piknikowych stanowisk przygotowali edukatorzy, nauczyciele oraz sami uczniowie. Swoje autorskie eksperymenty zaprezentują Kluby Młodego Odkrywcy z Polski i zagranicy, szkoły, a także przedstawiciele ESERO Polska (program edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej).
Aby wybrać piknikowe atrakcje, warto skorzystać z interaktywnej mapy na stronie Piknik Naukowy. Dzięki niej można wytyczyć swoją trasę zwiedzania, zaznaczyć na niej np. stanowiska związane z biologią, fizyką, chemią, robotyką czy astronomią.
Zachęcamy do udziału!