
5 i 6 marca odbyło się VIII Forum Szkół Rzemiosła, zorganizowane przez Związek Rzemiosła Polskiego w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie. Wydarzenie skupiło przedstawicieli świata edukacji zawodowej oraz rzemieślników, nauczycieli i doradców zawodowych, którzy wspólnie omawiali kluczowe aspekty współczesnego kształcenia zawodowego. Ośrodek Rozwoju Edukacji był reprezentowany przez Aleksandrę Mięczakowską i Magdalenę Mrozkowiak z Wydziału Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego.
Temat przewodni tegorocznej edycji brzmiał „Sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością”. Debatowano głównie o wsparciu szkół rzemieślniczych w cyfryzacji oraz kierunkach rozwoju edukacji zawodowej, a ponadto zaprezentowano inspirujące rozwiązania technologiczne w nauczaniu.
Pierwszy dzień konferencji otworzył prof. dr hab. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego. W pierwszym bloku tematycznym kwestie dostosowywania programów nauczania do wymagań technologicznych przedstawił Piotr Bartosiak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Kolejnym istotnym tematem były zmiany w standardach ochrony małoletnich, omówione przez Agnieszkę Chruszcz i Justynę Podlińską. Następnie odbył się panel dyskusyjny na temat digitalizacji procesów nauczania, z udziałem przedstawicieli Google for Education, Samsung Electronics Poland i CCT Poland.
Kolejny punkt programu dotyczył roli mistrzów szkolących w kontekście badań międzynarodowych. Następnie dr hab. inż. Mariusz Szóstak przedstawił zastosowanie VR w szkoleniach BHP. W dalszej kolejności odbył się panel na temat cyfryzacji egzaminów zawodowych oraz zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w wykorzystaniu technologii w edukacji zawodowej. W tym bloku przedstawiono projekty takie jak „Widzę siebie w tym zawodzie!” oraz innowacyjne symulatory VR.
Dzień pierwszy zakończył się podsumowaniem oraz kolacją networkingową.
Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji na temat wykorzystania VR w szkoleniach. Poprowadziły ją przedstawicielki Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zagadnienie cyfrowego obywatelstwa Europass dla rzemiosła omówił Maciej Rojek.
W dalszej części przedstawiono narzędzia cyfrowe wspierające edukację rzemieślniczą, w tym Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji oraz systemy usprawniające refundację wynagrodzeń dla pracowników młodocianych.
Podsumowując, VIII Forum Szkół Rzemiosła było ważnym wydarzeniem dla wszystkich zaangażowanych w rozwój edukacji zawodowej. Dostarczyło inspiracji, umożliwiło wymianę doświadczeń oraz stworzyło przestrzeń do dyskusji nad przyszłością cyfrowej transformacji rzemiosła. Dzięki udziałowi ekspertów oraz licznych instytucji forum miało charakter interdyscyplinarny. Z pewnością stanowiło krok w stronę nowoczesnej edukacji zawodowej w Polsce.