„Od nauki do praktyki: jak efektywnie kształcić specjalistów na przyszłość kolei?” to tytuł kolejnego spotkania w ramach platformy spotkań tematycznych „Lunch z Kurierem”, w którym wzięła udział Aleksandra Mięczakowska, kierownik Wydziału Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego ORE.
Spotkania są okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami instytucji branżowych, ekspertów i praktyków sektora kolejowego.
Debata z 11 października była poświęcona wyzwaniom związanym z kształceniem specjalistów dla branży kolejowej. Dotyczyła dostosowania programów nauczania do oczekiwań pracodawców, aby przyszłe kadry były lepiej przygotowane do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze kolejowym. Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele Departamentu Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Badań Edukacyjnych, szkół kształcących przyszłych specjalistów dla branży kolejowej, uczelni wyższych oraz przedsiębiorstw, takich jak PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity, Koleje Śląskie, CLIP Intermodal.
Uczestnicy debaty omawiali kluczowe kwestie związane z kształceniem nowych kadr. W podsumowaniu wskazali na potrzebę:
- zacieśniania współpracy między przedsiębiorstwami i szkołami w zakresie praktycznej nauki zawodu;
- bieżącej aktualizacji programów nauczania ze względu na dynamikę zmian w branży, między innymi konieczność nauczania obsługi nowoczesnych urządzeń;
- zwiększenia atrakcyjności zawodów kolejowych, aby były one częściej wybierane na etapie decyzji zawodowej młodzieży, która kończy naukę w szkole podstawowej.