5 grudnia w świetlicy w Skrobowie-Kolonii odbyła się debata, której tematem był cyfrowy rozwój oświaty w gminie Lubartów. Dyskusja nad transformacją cyfrową edukacji miała na celu uspołecznienie tego procesu. Zebrane wnioski posłużą do opracowania dalszych działań gminy Lubartów w tym zakresie.
Rekomendacje zostaną wykorzystane do przygotowania Harmonogramu Działań Rozwojowych, który pomoże w skutecznym planowaniu przedsięwzięć na rzecz rozwoju cyfryzacji gminnej oświaty.
Debatę otworzyła sekretarz gminy Lubartów Justyna Rycuniak, a następnie zebranych powitał wójt gminy Lubartów Jarosław Budka. W swoim przemówieniu wójt podkreślił, że to okazja do porozmawiania o przyszłości edukacji, która staje przed nowymi wyzwaniami, a jednocześnie oferuje możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć. Zauważył, że chociaż cyfryzacja otwiera ogromne możliwości, stawia także szereg wyzwań, którym można sprostać tylko dzięki dobrej współpracy. Z tego powodu tak istotna podczas debaty była obecność dyrektorów, radnych, nauczycieli, uczniów i rodziców. W debacie wzięło udział 51 osób: 14 uczniów, 13 rodziców, 12 nauczycieli, 7 dyrektorów i 5 radnych.
Głos zabrał także dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie Andrzej Suchenek. Przekonywał, że debata to spotkanie z żywą edukacją, ponieważ uczestniczą w nim osoby, które na poziomie gminy współtworzą edukację. Ważne jest – jak mówił – aby różne światy, które wspólnie funkcjonują w przestrzeni edukacyjnej, czyli świat rodziców, świat ludzi młodych, świat nauczycieli i świat ludzi odpowiedzialnych za edukację w jednostce samorządu terytorialnego, spotkały się i aby wszyscy usłyszeli siebie wzajemnie.
Debata została przeprowadzona w formule World Café. Uczestnicy zostali podzieleni na jednorodne zespoły (uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy, radni), w których wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz przedstawiali swoje stanowiska na temat obecnego stanu cyfryzacji oświatowej. W dyskusji poruszano cztery zagadnienia z zakresu cyfryzacji:
- dostępność sprzętu i infrastruktury informatycznej w szkołach i placówkach oświatowych;
- wpływ technologii oraz rola kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli na jakość nauczania i motywację uczniów;
- bezpieczeństwo cyfrowe i ochrona danych osobowych;
- wpływ internetu na zdrowie psychiczne.
Podczas prezentacji stanowisk uczestnicy debaty przekonali się, jak poszczególne grupy postrzegają cyfryzację oraz w jakich aspektach ich wizje są spójne, a w jakich – rozbieżne.
Moderatorami spotkania były doradczynie Ośrodka Rozwoju Edukacji Zofia Domaradzka-Grochowalska i Anna Pawełas. W gronie uczestników byli także: przewodniczący Rady Gminy Lubartów Mariusz Goluch, radni Rady Gminy Lubartów – Renata Kapusta, Anna Dobrzyńska, Róża Wojtkowiak-Grodek i Teresa Psuj, skarbnik gminy Anna Jankowska, dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie Anita Kusio oraz dyrektorzy szkół z terenu gminy.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty na stronie Urzędu Gminy Lubartów.
Debata została zorganizowana w związku z udziałem gminy Lubartów w projekcie „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”, który jest realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.
#FunduszeEuropejskie