Debata na ten temat, która odbyła się 7 listopada, stanowiła element pogłębionej diagnozy stanu cyfryzacji w gminie Wojkowice. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie wojkowickich szkół, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze gminy oraz przedstawiciele organizacji, które współpracują z miastem. Zaproszono także przedstawicieli sąsiadującej gminy Miedźna – Magdalenę Mandlę i Andrzeja Pietrzyka.
Gospodarzem debaty był Tomasz Szczerba, burmistrz miasta Wojkowice. Debatę prowadziła Magdalena Kreczko, dyrektor Centrum Usług Wspólnych. ORE reprezentowały doradczynie Maria Szostak i Zofia Kuczyńska.
Po uroczystym otwarciu debaty oraz przedstawieniu uczestnikom jej celu i zasad pracy uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie „Czym dla Was jest cyfryzacja?”. Omówiono pojawiające się w dyskusji hasła, tj. nowoczesność, technologie, aplikacje, internet, media, bezpieczeństwo.
W celu realizacji założeń projektowych uczestnicy debaty zostali poproszeni o odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie umiejętności i strategie radzenia sobie są potrzebne do skutecznego poruszania się
w cyfrowym świecie edukacji? - W jaki sposób wspierać nauczycieli i uczniów w efektywnym korzystaniu z nowych technologii?
- Jakie działania podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci w środowisku cyfrowym?
- Co utrudnia rozwijanie kompetencji cyfrowych?
- Jakiego kierunku zmian w zakresie cyfryzacji potrzebuje nasza oświata?
- Co mogą zrobić instytucje/organizacje z terenu gminy, aby wspierać rozwój cyfryzacji w edukacji?
Praca uczestników debaty odbywała się w dwojaki sposób: na kartach flipchart oraz w aplikacji Explainevrything, obsługiwanej za pomocą iPadów. Aplikacja Explaineverythink jest bardzo ciekawym narzędziem. Każda pracująca grupa miała swoją kartę cyfrową, na której wyświetlał się obraz przekazywany z iPada, np. wykonany na iPadzie rysunek lub tekst wyświetlał się w czasie rzeczywistym na ekranie.
Osoby uczestniczące w debacie wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz zrozumieniem wagi omawianego tematu.
Wśród odpowiedzi na zadane pytania najczęściej pojawiały się hasła:
- konieczność pozyskiwania środków zewnętrznych na zakup nowoczesnego sprzętu cyfrowego oraz na jego aktualizację i wymianę;
- nabycie umiejętności obsługi sprzętu przez wszystkich interesariuszy;
- konieczność doskonalenia kompetencji nauczycieli w zakresie posługiwania się narzędziami cyfrowymi;
- konieczność zachowania otwartości na nowe technologie;
- umiejętność dostosowania się do zmian, w tym uczenia się przez całe życie;
- waga zachowania bezpieczeństwa w sieci (cyberzagrożenia, uzależnienia w sieci).
W trakcie debaty grupa uczniów wykonała kolaż pod nazwą „Cyfrowa szkoła przyszłości – wizja uczniów”.
Na zakończenie prowadząca podziękowała uczestnikom debaty za pracę i chęć zaangażowania się wszystkich grup w planowanie zmian w cyfryzacji wojkowickich szkół. Zapewniła, że wypracowany podczas spotkania materiał zostanie przeanalizowany i uwzględniony w procesie diagnozy, a następnie wypracowania lokalnych rozwiązań strategicznych w zakresie cyfryzacji. Wszystkie grupy zgodnie umówiły się na kolejne spotkanie za pół roku. Jego celem będzie ewaluacja działań, które zostały zapoczątkowane debatą.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z debaty w formie filmowej „Jak odnaleźć drogę do sukcesu w cyfrowym świecie?”.
Gratulujemy uczestnikom!
Działania są realizowane w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.
#FunduszeEuropejskie