Za nami pierwszy zjazd szkoleniowy uczestników Pilotażu, który odbył się w dniach 25-26 czerwca 2024r (I tura) oraz 27-28 czerwca 2024 (II tura) w hotelu Holiday Park na warszawskich Młocinach. Frekwencja dopisała! Łącznie w obu turach uczestniczyło 204 samorządowców.
Pierwszego dnia zjazdu uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami o projekcie, jego założeniach oraz organizacji pilotażu, w tym szkoleń, doradztwa stacjonarnego i zdalnego. Mapa wszystkich działań w pilotażu miała być dla samorządowców podpowiedzią, jak zaplanować a następnie zorganizować działania w swoich jednostkach, aby zrealizować wszystkie cele projektu.
Kolejnym punktem programu był wykład Michała Cupiała – eksperta ds. cyfryzacji i bezpieczeństwa na temat szans rozwoju cyfryzacji dla samorządów. Jak wskazał ww. ekspert „cyfryzacja jest już faktem ale jednocześnie i przyszłością”, do której powinniśmy się jeszcze lepiej przygotować. Kierunki w tym zakresie wyznaczyła m.in. Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2022/2481 z dnia 14 grudnia 2022 roku, która wskazała następujące cele cyfrowe:
- co najmniej 80% osób w wieku 16-74 lat powinno posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe,
- wszystkie obszary zaludnione objęte są ultraszybką siecią bezprzewodową, co najmniej 5G (sieć gigabitowa),
- co najmniej 75% przedsiębiorstw unijnych korzysta z przetwarzania w chmurze, dużych zbiorów danych, ze sztucznej inteligencji,
- 90% unijnych mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw osiągnęło podstawowy poziom wskaźnika wykorzystania technologii cyfrowych,
- cyfryzacja usług publicznych, 100% kluczowych usług publicznych dostępnych online,
- 100% obywateli Unii ma dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej,
- 100% obywateli Unii ma dostęp do środków w zakresie identyfikacji elektronicznej.
Czy uda nam się zrealizować te cele? Z pewnością, kiedyś na pewno je zrealizujemy, wiele jednak zależy od nas, naszej wiedzy, postaw i umiejętności wykorzystywania pojawiających się możliwości.
Jakie szanse dla samorządów mogą pojawiać się w związku z cyfryzacją ? Cyfryzacja może być szansą na:
- podniesienie efektywności pracy, poprawę współpracy z jednostkami oświatowymi, usprawnienie zarządzania szkołami/placówkami,
- podniesienie atrakcyjności edukacyjnej,
- zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnej poprzez większy dostęp do materiałów informacyjnych, ich większą atrakcyjność,
- zmniejszenie kosztów realizowanych zadań,
- podniesienie jakości edukacji.
Wymieniamy tylko ogólne szanse płynące z cyfryzacji, ekspert w ramach wykładu wymienił różne ich kategorie, tj. szanse dla społeczności lokalnej, korzyści ekonomiczne, szanse dla nauczycieli i uczniów oraz ich rodziców, szanse dla osób niepełnosprawnych oraz dla dyrektorów szkół i jednostek. Odsyłamy Państwa do prezentacji z wykładu, aby szczegółowiej zapoznać się z szansami, które przynosi nam cyfryzacja.
Kolejne wykłady w ramach pierwszego zjazdu; to spotkanie z dwoma praktykami zajmującymi się cyfryzacją w edukacji, tj. Dawidem Łasińskim „Panem Belfrem” i Barbarą Halską, edukatorką, nauczycielem roku, na temat kierunków rozwoju w obszarze cyfryzacji, oba wystąpienia były niekończącym przykładem dobrych, ale i złych praktyk pracy z uczniami w omawianym obszarze.
Następny wykład dotyczył zarządzania strategicznego w oświacie i stanowił wstęp do prac nad lokalnymi rozwiązaniami strategicznymi w ramach pilotażu. Dorota Tomaszewicz – ekspertka i doradczyni w projekcie zrobiła przegląd wybranych dokumentów strategicznych z poziomu krajowego i regionalnego, wskazując na ich hierarchiczny układ oraz zakreślając ogólne ramy i podstawy lokalnych działań strategicznych w jednostkach samorządu terytorialnego. Ekspertka przytoczyła zapisy strategiczne wynikające ze Strategii Odpowiedniego Rozwoju Kraju (SOR) do 2030, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, Raportu Polska 2030 Trzecia Fala Nowoczesności, Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego oraz Społecznego 2030, Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030, Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i Polski Cyfrowej oraz Programu Rozwoju Polski Cyfrowej (PRKC), wskazując fragmenty dotyczące rekomendacji w zakresie rozwoju cyfryzacji oświaty w Polsce, jak i konieczność podnoszenia kompetencji cyfrowych, w tym informatycznych, informatyczno-komunikacyjnych oraz funkcjonalnych. Prezentację naszej ekspertki warto wykorzystać przy opracowaniu części wstępnej lokalnej strategii rozwoju cyfryzacji edukacji.
Kolejna sesja drugiego dnia zjazdu była warsztatem przygotowującym uczestników do przeprowadzenia diagnozy stanu cyfryzacji w ich macierzystych jednostkach. Samorządowcom został zaprezentowany arkusz diagnostyczny do oceny stanu cyfryzacji, który następnie szczegółowo omówiono z uczestnikami warsztatu.
W celu wskazania kierunku proponowanych prac i zmian w JST, ekspert ds. samorządności ̶ Franciszek Wyrwa zaprezentował samorządową dobrą praktykę w obszarze cyfryzacji z Gminy Margonin.
W programie nie mogło zabraknąć także działań integracyjnych, jedna z sesji została poświęcona na integrację uczestników podzielonych na cztery grupy w zależności od reprezentowanego typu JST (gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie i powiaty). Była to z jednej strony świetna zabawa, z drugiej możliwość poznania innych uczestników oraz swoich współpracowników reprezentujących jednostkę.
Bardzo miłym akcentem była także wizyta i wystąpienie Andrzeja Suchenka – Dyrektora ORE.
Kolejny drugi zjazd uczestników odbędzie się w terminie: 24-25 września 2024r (I tura) i 26-27 września 2024r.(II tura).
Działania realizowane są w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.
#FunduszeEuropejskie