Ruszamy z działaniami szkoleniowo-doradczymi dla kadry JST(pilotaż)

Źródło: pixabay.com

W związku z zakończeniem prac nad koncepcją programu szkoleniowego i doradztwa adresowanych do kadry JST, rozpoczynamy działania pilotażowe opracowanych rozwiązań. Pilotaż rozpoczyna się szkoleniem w dniu 25-26 czerwca 2024r. (I tura) oraz w dniu 27-28 czerwca 2024r. (II tura).
W działaniach szkoleniowo-doradczych uczestniczyć będzie 204 samorządowców z 51 JST.

Celem pilotażu jest;

• weryfikacja opracowanej w ramach projektu koncepcji szkoleń i doradztwa wspomagającego jednostki samorządu terytorialnego w zarządzaniu cyfryzacją. Po weryfikacji (uwzględnieniu uwag uczestników) program szkoleń i doradztwa zostanie wykorzystany w projektach konkursowych w całej Polsce (2025r.),
  • opracowanie przez każdy z zespołów reprezentujących JST Harmonogramu Działań Rozwojowych (HDR) dla własnej jednostki samorządu terytorialnego w zakresie rozwoju cyfryzacji w JST,
  • w oparciu o wypracowany Harmonogram wdrożenie zaplanowanych zmian, rozwój cyfryzacji JST

Pilotaż realizowany jest w formie:

• szkoleń warsztatowych, realizowanych w ramach zjazdów w Warszawie,
  • doradztwa stacjonarnego realizowanego przez dwójki doradców w siedzibie JST (3 spotkania po 16 godz. dydaktycznych),
  • doradztwa zdalnego (on-line), 8 godzin zegarowych w miesiącu na każdy samorząd.

Działania adresowane są do zespołów pracowników (od 2 do 5 osób) reprezentujących swoje jednostki samorządu terytorialnego. Doradztwo realizowane jest – zgodnie z Modelem doradztwa dla JST – przez teamy doradcze, składające się z eksperta ds. rozwoju oświaty samorządowej oraz eksperta ds. personalnego rozwoju organizacji. Zróżnicowane kompetencje doradców gwarantują wielowymiarowe podejście do napotkanych problemów i/lub rozpoznanych potrzeb pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz zaproponowanych sposobów ich rozwiązania. Wsparcie realizowane przez team doradczy ma formę spotkań, szkoleń, konsultacji, ale również jest to wsparcie zdalne udzielane na każdym etapie realizacji działań w JST.

W ramach pilotażu, jednostki samorządu terytorialnego, biorą udział w pełnym cyklu szkoleniowo-doradczym, na który składa się:

• diagnoza potrzeb oraz wybór priorytetów rozwojowych w obszarze cyfryzacji oświaty,
  • opracowanie harmonogramu działań (HDR-u),
  • wyznaczenie kierunków wdrożenia oraz wybór narzędzi i rozwiązań zarządczych zgodnie z wypracowanym harmonogramem działań,
  • uzyskanie wsparcia doradczego we wdrożeniu HDR-u przez team doradczy.

Celem realizowanych w ramach pilotażu działań jest podniesienie kompetencji przedstawicieli JST
w zakresie zarządzania rozwojem cyfryzacji oświaty w JST oraz usprawnienie zarządzania lokalną oświatą w obszarze cyfryzacji.

Po zakończeniu pilotażu, każda z uczestniczących w nim JST złoży Organizatorowi pilotażu (ORE) podsumowanie z przebiegu procesu doradztwa oraz osiągniętych przez JST założonych rezultatów, do wyboru, w formie:

1. opisu dobrej praktyki samorządowej,
  2. studium refleksji (w oparciu o etapy dyskusji zogniskowanej),
  3. minireportażu z wywiadem.

Ww. działania realizowane są w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.

#FunduszeEuropejskie

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa