termin: 9 marca 2023 r., godz. 17.00
czas trwania: 1,5 – 2 h
udział bezpłatny
prowadzący: Jan Szczyciński, Aleksander Rozwadowski, Marcin Pleta (Showtime VR) oraz Klaudyna Stachoń (Fundacja Wirtualne Horyzonty)
webinar na platformie Zoom.
Na webinarze dowiemy się czym jest wirtualna rzeczywistość, czego potrzebuje szkoła, aby skorzystać z VR, jakie są szanse i wyzwania korzystania z tej technologii, poznamy przykłady zastosować VR w edukacji w Polsce i na świecie. W programie również krótki pokaz materiałów VR i prezentacja projektu VR „Empatia” do szkół (Fundacja Wirtualne Horyzonty).
Dlaczego VR to dobre narzędzie edukacyjne?
Wirtualna rzeczywistość to medium, które pozwala na wysoki poziom zaangażowania, możemy się w niej poruszać tak, jak w świecie rzeczywistym, wchodzić w interakcje, odczuwać emocje, co przekłada się na lepsze rozumienie i zapamiętywanie, czyli na ciekawsze uczenie się.
VR może być formą rozrywki, ale także narzędziem, który pomoże nam lepiej zrozumieć dane zjawisko, czyjeś położenie, wejść w inny świat z większą otwartością, dlatego to świetna metoda edukacyjna. Badania naukowe pokazują, że osoby przebywające w rzeczywistości wirtualnej są w stanie przyswoić około 50% więcej informacji, niż gdyby przyswajali je w tradycyjny sposób. Dlatego, wykorzystując VR w edukacji można nie tylko zabierać uczniów w trudno dostępne lub nieistniejące już miejsca, ale też budować postawy empatyczne za pomocą konkretnych scenariuszy zajęć.