Początek nowego roku to idealny moment, aby zachęcić uczniów do ruchu, dbania o zdrowie i realizowania noworocznych postanowień. Aktywność fizyczna nie musi oznaczać wyczynowego sportu – może być dostępna, przyjemna i skuteczna dla każdego.
Scenariusz zajęć z wychowania fizycznego „Zabawa marszowa z kijkami nordic walking” pokazuje, jak w prosty i atrakcyjny sposób wprowadzić uczniów w świat aktywności sprzyjającej zdrowiu, kondycji i dobremu samopoczuciu. Zajęcia mogą być realizowane na świeżym powietrzu lub w sali gimnastycznej. Sprawdzą się zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej.
W ramach zajęć uczniowie:
- poznają podstawy techniki nordic walking;
- uczestniczą w zabawach marszowych, które rozwijają wytrzymałość i koordynację;
- uczą się współpracy i wzajemnego motywowania w grupie;
- rozmawiają o roli ruchu w dbaniu o zdrowie i kondycję;
- doświadczają aktywności fizycznej jako źródła energii i dobrego nastroju.
Przykładowo podczas zabawy marszowej uczniowie realizują zadania ruchowe w zespołach, zmieniając tempo marszu i kierunek, ucząc się prawidłowej pracy rąk i nóg oraz zasad bezpiecznego wysiłku. Zajęcia kończy refleksja nad tym, jak regularna aktywność fizyczna może pomóc w realizacji noworocznych postanowień.
Uczniowie uczestniczący w zajęciach:
- wzmacniają kondycję i wydolność organizmu;
- kształtują nawyki prozdrowotne;
- rozwijają kompetencje społeczne i umiejętność pracy w zespole;
- uczą się, że ruch to inwestycja w zdrowie na całe ż
Zajęcia z nordic walking to doskonała propozycja na nowy rok – łączą ruch, zdrowie i dobrą zabawę, pokazując uczniom, że aktywność fizyczna może być dostępna dla każdego i towarzyszyć nam na co dzień.
