
4 i 5 kwietnia w Zduńskiej Woli odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej konferencji „Empatyczna Edukacja ⇒ Empatyczna Polska”. Spotkali się entuzjaści innowacyjnej szkoły – przedstawiciele całego środowiska edukacyjnego, w tym naukowcy, praktycy, pedagodzy, dydaktycy, prawnicy oraz uczniowie. Wspólnie opracowywali koncepcję empatycznej edukacji oraz dyskutowali na temat możliwości dostosowania polskiego systemu szkolnictwa do wyzwań współczesnego świata. O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszył się temat konferencji, świadczyć może to, że pula miejsc została wyczerpana w 22 godziny.
Podczas konferencji podkreślono rolę empatii w edukacji jako fundamentu efektywnych relacji. Dziś, w erze dynamicznych zmian, podróże do najdalszych zakątków świata i realizacja śmiałych projektów są na wyciągnięcie ręki. To czas, który wymaga nowego podejścia do nauczania, opartego na zrozumieniu i współpracy.
Niestety, polski system edukacyjny wciąż tkwi w starych schematach, z uczniami siedzącymi w równych rzędach w ławkach i nauczycielami przekazującymi informacje w tradycyjny sposób. A przecież współczesne szkoły muszą stawić czoła wyzwaniom rzeczywistości cyfrowej, w której wiedza jest na wyciągnięcie ręki, lecz jej jakość wymaga weryfikacji.
Zmieniający się rynek pracy coraz bardziej ceni „umiejętności miękkie”, takie jak komunikacja, zdolność budowania relacji, kreatywność i zdolność do zarządzania konfliktami.
Z tych powodów empatia została uznana za jedną z kluczowych kompetencji przyszłości, którą powinny rozwijać placówki oświatowe. Znaczenie empatii przejawia się w różnych aspektach edukacji, takich jak:
- skuteczna komunikacja,
- współpraca,
- budowanie zdrowych relacji,
- innowacyjność,
- zarządzanie konfliktami,
- tworzenie wspólnot, w których każdy czuje się zrozumiany i wspierany.
Empatia nie tylko wzbogaca proces nauczania, lecz także staje się potężnym narzędziem przeciwdziałania kryzysom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niej szkoły mogą stać się bardziej zintegrowanymi i wspierającymi społecznościami.
Uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że nowoczesne, empatyczne podejście do edukacji jest zarówno szansą, jak i koniecznością. Jest to droga do poprawy jakości życia oraz stworzenia lepszego świata. Zmiany są nieuniknione, aby skutecznie rozwiązywać rosnące problemy, uwzględniać różnorodność i dostosowywać się do potrzeb młodego pokolenia.
Więcej informacji o konferencji na stronie organizatora oraz Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli.