W październiku 2024 r. w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – w ramach współpracy z Europejską Agencją do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej – odbyło się międzynarodowe seminarium „Współpraca międzysektorowa w realizacji zróżnicowanych potrzeb uczniów”.
Współorganizatorzy wydarzenia to: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku (PCEN) i Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (ORE).
Polska jest jednym z 35 krajów członkowskich agencji. Do zadań tej organizacji należą między innymi wymiana doświadczeń między państwami w celu partnerskiego uczenia się oraz wypracowywanie rekomendacji, z których kraje członkowskie mogą korzystać w rozwijaniu swojej polityki oświatowej.
Współpraca międzysektorowa, która była tematem seminarium, została uznana przez kraje zrzeszone w agencji za kluczową w realizacji edukacji włączającej, odpowiadającej na zróżnicowane potrzeby uczniów.
W seminarium uczestniczyli reprezentanci Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii (Walia), pracownicy Europejskiej Agencji, a z Polski – przedstawiciele rodziców, szkół i placówek oraz jednostek samorządu terytorialnego, które brały udział w pilotażu modelu wsparcia międzysektorowego i pilotażu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą, szkół wyższych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego, a także organizatorów: MEN, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i placówek doskonalenia nauczycieli PCEN i ORE.
Przedstawiciele instytucji z Polski oraz poszczególnych krajów podzielili się doświadczeniami, jak wygląda współpraca międzysektorowa w realizacji zróżnicowanych potrzeb uczniów w ich społeczeństwach i jak wygląda budowanie tej współpracy.