6 listopada 2024 roku w śląskiej Blachowni odbyła się debata przeprowadzona w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”. Z ramienia ORE spotkanie moderowały Maria Szostak i Zofia Kuczyńska. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji współpracujących z Miastem Blachownia oraz pracownicy jego jednostek organizacyjnych.
Debata została zrealizowana z wykorzystaniem narzędzia Mentimeter, które umożliwiło badanie na bieżąco opinii uczniów i innych uczestników debaty, oraz aplikacji Padlet, służącej do tworzenia, gromadzenia i udostępniania zasobów, a także pozwalającej na szybką komunikację. Wykorzystanie narzędzi informatycznych bardzo usprawniło zbieranie danych od poszczególnych grup uczestniczących w spotkaniu, a następnie ich analizowanie. Wyniki pracy grup wyświetlały się na monitorze, co pozwoliło na przejrzyste zaprezentowanie uzyskanych odpowiedzi i ich uporządkowanie.
Wśród postulatów i rekomendacji najczęściej podkreślano potrzebę:
- dokonania inwentaryzacji zasobów w szkołach,
- doposażenia szkół w nowoczesny sprzęt IT,
- wzmocnienia kompetencji nauczycieli w zakresie stosowania nowoczesnych metod dydaktycznych z wykorzystaniem IT w celu przezwyciężenia ich niechęci i obaw.
W podsumowaniu debaty wskazano podejmowane już działania w kierunku poprawy stanu cyfryzacji w gminie Blachownia, m.in. takie jak:
- zmodernizowanie sieci internetowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łojkach, gdzie
w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego obok sieci OSE utworzono odrębną sieć dla nauczycieli, a następnie skonfigurowano wszystkie urządzenia, z których korzystają nauczyciele, kadra zarządzająca i pracownicy administracji, - zgłoszenie uczestnictwa 16 nauczycieli wychowania przedszkolnego ze wszystkich gminnych przedszkoli w projekcie „Cyfrowi eksperci w przedszkolach w podregionie bytomskim, częstochowskim, katowickim i sosnowieckim”,
- złożenie przez gminę Blachownia w lipcu 2024 r. wniosku o dofinansowanie w ramach projektu unijnego przedsięwzięcia pn. „Szkoła przyszłości – wsparcie jakości kształcenia ogólnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Blachowni oraz Szkole Podstawowej w Łojkach”, w ramach którego zaplanowano wymianę sieci internetowej, doposażenie pracowni komputerowej oraz prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje cyfrowe uczniów.
Na zakończenie debaty burmistrz Cezary Osiński zapewnił uczestników, że planuje zatrudnienie w Urzędzie Miasta informatyka, który zajmie się obsługą szkół i placówek oświatowych, a wszystkie wnioski z debaty zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę przy planowaniu strategii rozwoju Miasta Blachownia w zakresie cyfryzacji placówek oświatowych.
Działania w Blachowni realizowane są w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.
#FunduszeEuropejskie