Wydział – Centrum Koordynujące Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej

Centrum Koordynujące  zostało wydzielone w strukturze organizacyjnej ORE i realizuje zadania we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi jednostki. Celem Centrum jest konsolidacja zasobów oraz działań, związanych z rozwojem  dostępności edukacji. Ponadto eksperci pracownicy wydziału będą inspiracją dla środowiska edukacyjnego w zakresie zapewniania wysokiej jakości edukacji dla każdego dziecka i ucznia.

Zakres zadań wydziału to:

1. Analizowanie  wyników  badań  naukowych  oraz  rozwiązań  metodycznych i technologicznych odpowiadających na zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych i pracę z grupą lub klasą zróżnicowaną.
  2. Współpraca i wymiana doświadczeń z instytucjami systemu oświaty i innymi resortami realizującymi działania i projekty zapewniające wysoką jakość edukacji dla każdego dziecka i ucznia oraz upowszechnianie wypracowanych rozwiązań i rezultatów.
  3. Opiniowanie  i  przygotowywanie  rekomendacji  do  zmian  aktów  prawnych, gwarantujących wysoką jakość edukacji dla każdego dziecka i ucznia.
  4. Gromadzenie informacji o potrzebach w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli i specjalistów i organizowanie na ich podstawie działań informacyjnych, szkoleniowych i doradczych.
  5. Opracowywanie i upowszechnianie wytycznych oraz zasobów metodycznych dla nauczycieli, w tym w zakresie projektowania uniwersalnego, racjonalnych dostosowań, oceny funkcjonalnej, sposobu prowadzenia działań w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny, wykorzystania wniosków z badań i wsparcia realizowanego w ramach wczesnego rozwoju dziecka oraz udzielania wsparcia edukacyjno-specjalistycznego.
  6. Prowadzenie działań informacyjnych upowszechniających wiedzę o efektywnych metodach kształcenia, wychowania i opieki, uwzględniających zróżnicowanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i uczniów oraz o wynikach badań naukowych, trendach światowych w rozwoju edukacji włączającej, promujących edukację włączającą i włączanie społeczne.
  7. Koordynowanie działań oraz zapewnienie wysokiej jakości funkcjonowania SCWEW oraz udzielania specjalistycznego wsparcia przez:
    1. monitorowanie i ewaluację funkcjonowania SCWEW,
    2. identyfikowanie trudności w zakresie realizacji zadań związanych z udzielaniem specjalistycznego wsparcia i podejmowanie działań ukierunkowanych na ich rozwiązania,
    3. doskonalenie i rozwijanie kompetencji liderów oraz kadry SCWEW przez: szkolenia, doradztwo, wsparcie merytoryczne, upowszechnianie dobrych praktyk, opracowywanie publikacji z obszaru edukacji włączającej,
    4. koordynowanie funkcjonowania wypożyczalni sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w pracy nauczycieli i w działaniach postdiagnostycznych oraz upowszechnianie informacji z zakresu nowych technologii,
    5. promowanie SCWEW jako specjalistycznego zespołu realizującego bezpośrednie wsparcie na rzecz przedszkoli i szkół ogólnodostępnych oraz środowiska lokalnego.

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa