Nauczyciel konsultant i doradca metodyczny

ABC doradcy metodycznego

W roku szkolnym 2024/2025 zaplanowano realizację szóstej edycji szkolenia e-learningowego „ABC doradcy metodycznego”. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli rozpoczynających realizację zadań doradcy metodycznego.

Celem szkolenia jest przygotowanie nowo powołanych doradców metodycznych do realizacji zadań doradczych poprzez:

• przedstawienie zadań doradcy i form ich realizacji wynikających z przepisów prawa;
  • doskonalenie umiejętności niezbędnych do realizowania zadań doradcy metodycznego;
  • doskonalenie umiejętności refleksyjnego podejścia do pełnienia roli doradcy metodycznego i podnoszenia jakości własnej pracy.

Termin realizacji: 1.10.2024 r. – 25.11.2024 r.

e-mail: boguslawa.kalinowska@ore.edu.pl

Na starcie – warsztat pracy nauczyciela konsultanta

Program będzie realizowany w formie cyklu szkoleń skierowanych do nauczycieli konsultantów rozpoczynających pracę w placówkach doskonalenia nauczycieli. Celem szkoleń będzie doskonalenie kompetencji nowo zatrudnionych konsultantów w zakresie planowania, prowadzenia i ewaluacji różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Planowany termin realizacji: II kwartał 2025

e-mail: boguslawa.kalinowska@ore.edu.pl

Nauczyciel i rodzic w relacji wspierającej współpracę

Celem dwudniowych, stacjonarnych warsztatów adresowanych do nauczycieli konsultantów jest wsparcie nauczycieli w budowaniu relacji umożliwiających nawiązanie współpracy z rodzicami i wzmacniających nauczycielski autorytet.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję spojrzeć na relacje oraz warunki niezbędne do ich budowania zarówno z perspektywy nauczyciela, jaki i perspektywy rodzica. Zdefiniują potrzeby każdej ze stron i opracują strategie ich zaspokajania. Poprzez ćwiczenia indywidualne i grupowe będą doskonalić wybrane techniki nieinwazyjnej komunikacji w budowaniu klimatu do nawiązania relacji i współpracy. Wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk stworzy okazję do inspiracji oraz wzbogacenia sposobów budowania relacji służących współpracy i wzmacniających nauczycielski autorytet. Warsztaty dadzą przestrzeń do refleksji nad związkiem między relacją z samym sobą a relacją z innymi.

Zagadnienia realizowane w czasie warsztatów służyć będą także podniesieniu świadomości roli relacji nauczycieli i rodziców we wzmacnianiu zdrowia psychicznego uczniów.

Planowany termin realizacji: 20-21 listopada 2024, II kwartał 2025

Małgorzata Dotka-Mossakowska
e-mail: malgorzata.dotka-mossakowska@ore.edu.pl

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w doskonaleniu zawodowym – perspektywiczne możliwości i zagrożenia

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania narzędzi AI w projektowaniu doskonalenia zawodowego w oparciu o doświadczenia z obszaru edukacji, nauki i biznesu. Szkolenie kierujemy do nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych zainteresowanych tematyką wykorzystania AI w swojej pracy zawodowej.

Planowany termin realizacji: II kwartał 2025

e-mail: boguslawa.kalinowska@ore.edu.pl

Ogólnopolskie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych 2024/2025

Przedmiotowe i interdyscyplinarne sieci współpracy i samokształcenia realizowane są przez placówki doskonalenia i bibliotekę pedagogiczną jako kontynuacja pilotażu przeprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023 oraz całorocznych działań sieci w roku szkolnym 2023/2024 (I edycja).

Sieci prowadzone są w formie online, a działania zaplanowane zostały w terminie 15.10.2024 r. – 15.05.2025 r.

Celem sieci jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz analiza dobrych praktyk, a także:

• pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów,
  • doskonalenie warsztatu pracy i poszerzanie kompetencji uczestników,
  • wypracowanie nowych rozwiązań,
  • nawiązywanie kontaktów i współpracy między uczestnikami.

Dla koordynatorów sieci przewidziane jest stacjonarne spotkanie szkoleniowe z tematem przewodnim: „Prowadzenie i zarządzanie siecią współpracy i samokształcenia – rola i zadania koordynatora sieci.”.

Iwona Konopka
e-mail: iwona.konopka@ore.edu.pl

Ostatnia aktualizacja: 1 października 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa