Byli patriotami, a najlepsze lata życia spędzili w więzieniach, torturowani i poniżani. Za swoje przywiązanie do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. To żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z AK (Armii Krajowej) i Narodowych Sił Zbrojnych. Od roku 1944 − wierni złożonej przysiędze − walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.
Naszym obowiązkiem patriotycznym jest przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach.
Polecamy Państwa uwadze filmy ukazujące historię Żołnierzy Niezłomnych. W Katalogu Zasobów Dodatkowych na otwartej platformie edukacyjnej http://www.epodreczniki.pl znajdują się dwa materiały filmowe pochodzące z Archiwum Telewizji Polskiej: Tożsamość Niezłomnych oraz Żołnierze Wyklęci. Można zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami, wywiadami z członkami ich rodzin.
To niezwykle interesująca opowieść o ich życiu, o życiu ich rodzin, a także funkcjonowaniu powojennej Polski. To obowiązkowa filmowa lektura dla każdego.
W gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w dniach 24 lutego – 9 marca 2016 r. można zwiedzać wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Ekspozycja w MEN składa się z 30 paneli poświęconych Rotmistrzowi Pileckiemu. Przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.