
Na podstawie art. 8 „Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw” (Dz.U. z 2023 r., poz. 1606) Rada Ministrów przyjęła „Uchwałą nr 204 Rady Ministrów z dnia 17 października 2023 r.” pierwszy „Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023–2026” (zwany dalej „Krajowym Planem”), w którym wyodrębniono sześć głównych obszarów interwencji.
Do grupy roboczej ds. oceny realizacji obszaru „Profilaktyka ogólnospołeczna” została wyznaczona przez Marzennę Habib, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Izabella Kaczyńska, główny specjalista w Wydziale Resocjalizacji i Socjoterapii ORE. Koordynatorem grupy roboczej jest dr Konrad Ciesiołkiewicz, członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (PKDP). Na posiedzenia zapraszani są realizatorzy działań wskazanych w „Krajowym Planie”.
5.09.2024 r. Wydział Promocji Zdrowia, Profilaktyki i Wychowania ORE podpisał porozumienie o współpracy z Państwową Komisją do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (zwaną dalej Państwową Komisją).
Państwowa Komisja przygotowała oraz dystrybuuje następujące materiały edukacyjne i prewencyjne dotyczące zjawiska przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletnich, w tym cyberprzemocy.
- Materiały dla rodziców/opiekunów
Kampania społeczna „Nigdy byś się nie spodziewał” realizowana przez Państwową Komisję od lipca do grudnia 2024 r. Jej podstawowym celem było zwiększenie świadomości zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci, a także społeczne nagłośnienie problemu i rozpoczęcie dyskusji na temat sposobów przeciwdziałania tej formie przemocy. Kampania objęła swoim zasięgiem ponad 33 miliony użytkowników, generując ponad 85 milionów wyświetleń (link do materiałów powstałych w ramach kampanii oraz pozostałe linki znajdują się poniżej).
Inne materiały:
- ulotka „10 reguł bezpiecznego korzystania z internetu” przeznaczona dla rodziców/opiekunów;
- ulotka „Stop wykorzystaniu seksualnemu” – informacje dla rodziców/opiekunów na temat podstawowych zagadnień związanych z przemocą seksualną wobec dzieci wraz z listą instytucji pomocowych;
- broszura „Wiedzieć, żeby rozpoznać. Co warto wiedzieć o wykorzystaniu seksualnym dziecka?” – opracowane przez lekarza psychiatrę metody pomocy dzieciom w przypadku kryzysu;
- raport „Internet dzieci”.
Powyższe materiały zostały przetłumaczone na język ukraiński.
- Materiały edukacyjne przeznaczone dla dzieci i nauczycieli
- seria komiksów „Tajne składniki mocy”, która dotyczy profilaktyki wykorzystywania seksualnego i porusza następującą tematykę: granic osobistych, poszukiwania pomocy w przypadku ryzyka wystąpienia przemocy, prawa do prywatności i ochrony wizerunku, nawiązywania bezpiecznych relacji w świecie online;
- ulotka „Bądź bezpieczny” dotycząca bezpieczeństwa osobistego;
- scenariusze lekcji i karty pracy przygotowane w ramach serii materiałów „Tajne składniki mocy”.
- Materiały dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących
Zostały one opracowanych przez Państwową Komisję we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS.
Czasopisma Polskiego Związku Niewidomych:
- „Pod Lupą” – wersja w alfabecie Braille’a,
- „Pod Lupą” – wersja w druku powiększonym,
- „Pochodnia” – wersja w alfabecie Braille’a,
- „Pochodnia” – wersja w druku powiększonym.
Miesięczniki „Cross” Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS – wersja w druku powiększonym.
Linki do materiałów Państwowej Komisji:
Kampania społeczna „Nigdy byś się nie spodziewał”
Komiksy i materiały informacyjne PKDP
Zachęcamy do zapoznania się z powyższymi materiałami oraz wykorzystywania ich w działalności profilaktycznej i wychowawczej w szkołach, placówkach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz kuratoriach oświaty.